Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Autor výstavy Bodies chce nabízet lidská těla na internetu

Věda

  18:00
Kontroverzní německý preparátor mrtvol Gunther von Hagens, který je známý výstavami těl naaranžovaných do různých pozic, začne prodávat lidské mrtvoly na internetu. Internetový obchod by měl spustit na začátku listopadu. Hagensův záměr kritizovali němečtí biskupové a označili ho za neetický.

Odhalená těla na výstavě Bodies Revealed vzbuzují i odpor, přes prázdniny se ale jistě stanou častým cílem návštěvníků foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Vynálezce metody plastinace, při níž se nahrazuje voda v tkáních lidských těl silikonovým kaučukem, bude nabízet celé tělo za 69.615 eur (1,7 milionu korun), torzo za 56.644 eur (1,4 milionu korun) a hlavu za 22.015 eur (540 tisíc korun). Preparované lidské pozůstatky si ale budou smět koupit pouze vědci nebo lékaři. Píše o tom server Spiegel Online.

Výstava preparovaných lidských Bodies ...The Exhibition je od 5. května do 10. října ve Velkém sále pražské Lucerny

Hagens bude nabízet i plastináty pro širokou veřejnost, budou to ale preparované části zvířecích těl upravené jako svého druhu šperky. Prsten z plastinovaného býčího penisu bude stát 19 eur (465 korun), řetízek z plátků žirafího ocasu 30 eur (735 korun).

Hanobení mrtvol
Mezi německými biskupy ale Hagensův záměr vyvolal kritiku. "Nejde tu o nové vědecké poznání, ale o hanobení mrtvol a divadlo pod záštitou lékařské osvěty," uvedli ve společném prohlášení biskup z Karlsruhe Ulrich Fischer a arcibiskup z Freiburgu Robert Zollitsch. Otevření internetového obchodu označili za prolomení tabu, které povede ke zmenšení úcty k mrtvým.

Fischer také prohlásil, že už vystavování preparovaných mrtvol a jejich označování za umělecká díla bylo nepřijatelné. Prodej lidských těl po internetu prý zachází ještě dál. "Kde jsou smrtelné pozůstatky člověka na prodej, snižuje se jejich hodnota," uvedl.

Hagens metodu plastinace vynalezl už v roce 1977 během svého působení na Anatomickém institutu univerzity v západoněmeckém Heidelbergu. Tenkrát se mu podařilo zastavit rozklad mrtvého těla tím, že z něj odčerpal tekutiny a tuky a nahradil je pryskyřicí a silikonem.

Později Hagens z plastinovaných těl sestavil výstavu, se kterou jezdí po světě. Poprvé ji představil v roce 1996 v Japonsku, od té doby ji uvedl v řadě zemí světa. V roce 2007 byly jeho exponáty také v Praze.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat