Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie stíhá kroměřížského starostu Němce. Ten si myslí, že nepochybil a že jde od hnutí ANO o politický boj

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

Kroměříž Policie zahájila trestní stíhání kroměřížského starosty Jaroslava Němce (Nezávislí). Obvinění se týká zadaných právních služeb souvisejících s uzavřením akcionářské dohody mezi akcionáři společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) v roce 2016. Starosta zprávu o obvinění zveřejnil na svém facebookovém profilu, v pondělí ji v tiskové zprávě potvrdil i mluvčí radnice Jan Vondrášek. Policie se k případu nechce vyjadřovat.

Trestní oznámení anonym podal nedlouho před loňskými komunálními volbami, Němec ho proto chápe jako součást politického boje. Věcí se z rozhodnutí žalobce více než rok zabývala policie v Uherském Hradišti. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) před časem uvedl, že radnice při uzavírání smluv nepochybila. „Vodu od VaK Kroměříž odebírá 130 000 lidí. Šlo o to ochránit majetek města,“ řekl na konci letošního srpna Němec. Je přesvědčený, že město postupovalo správně.

Jaroslav Němec, starosta Kroměříže (Nezávislí).

Jaroslav Němec, starosta Kroměříže (Nezávislí).

Starosta je přesvědčený, že město postupovalo správně. „Na začátku město nemělo představu, jak zajistit, aby VaK zůstal v rukou měst a obcí. Zadávali jsme proto právní služby postupně formou zakázek malého rozsahu. Zjednodušeně řečeno, nejprve bylo potřeba zjistit, co je možné udělat. Poté jsme zadali právní služby za účelem vypracování akcionářské dohody. Nebylo přitom jisté, zda se to podaří a zda bude skutečně přijata. Další právní služby bylo nutné objednat v souvislosti s útoky, které se objevily po přijetí akcionářské dohody,“ uvedl dnes Němec.

Uherskohradišťská policejní mluvčí Milena Šabatová v pondělí na dotaz uvedla, že na pokyn státního zástupce z Kroměříže nebude policie k případu poskytovat žádné informace. Kroměřížská okresní státní zastupitelka Jana Kranzová si dotazy k případu nechala zaslat e-mailem, na její vyjádření se čeká. Radnice by ke kauze měla odpoledne vydat tiskovou zprávu.

Rozhodnutí nemůže obstát, říká advokátka

Podle advokátky Jany Zwyrtek Hamplové, která město ve věci zastupuje, ze všech materiálů vyžádaných policií vyplývá, že akcionářská dohoda byla uzavřena v souladu se zákonem. „Na mne to působí tak, že starosta Němec s právníky, které najal, a kteří odvedli velmi dobrou práci, zkřížil někomu privatizační plány s vodou,“ řekla před nedávnem advokátka. Trestný čin se podle ní nestal.  

Státní zastupitelství však podle Vondráška aktuálně vydalo usnesení, kde ustanovuje městu ve věci opatrovníka, takže by Zwyrtek Hamplová nemohla město v pozici poškozeného zastupovat. Proti tomu se radnice zřejmě bude bránit.

„Odebrat městu právo na samosprávu, a svěřit ji do rukou jednoho z advokátů, aby ten rozhodoval za řádně zvolené zastupitele, nemůže v této zemi nikdo, tedy ani státní zástupce. Půjdeme s daným usnesením k Ústavnímu soudu, protože dané rozhodnutí nemůže obstát,“ uvedla advokátka. 

Němce podpořilo vedení města. „Uzavření akcionářské dohody ve VaK považujeme za správný krok, který občanům přinesl prospěch,“ uvedli místostarostové Daniela Hebnarová (ODS), Vít Peštuka (za Zdravé Kroměřížsko), Karel Holík (ČSSD) a Vratislav Krejčíř (Piráti).

Akcionářská dohoda ve VaK byla uzavřena na podzim 2016 mezi Kroměříží, městem Morkovice-Slížany a obcemi Dřínov a Zborovice. Podnět k ÚOHS i trestní oznámení na policii přišlo až po necelých dvou letech. Dohoda obyvatelům regionu podle vedení města na 30 let zajišťuje přijatelnou cenu vody, obnovu vodovodů a kanalizace s pomocí dotací i to, že zisk společnosti skončí u měst a obcí, a nikoliv u privátních subjektů.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...