Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Královéhradecká kauza začíná bobtnat. Policie míří na velké hráče

Krajský úřad Královéhradeckého kraje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajský úřad Královéhradeckého kraje | foto: ČTK

PRAHA Necelé dva týdny před začátkem voleb začíná bobtnat královéhradecká kauza kolem dostavby nemocnice v Náchodě. Tendr za 1,3 miliardy korun totiž prošetřují detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) a míří na velké hráče.

Vyšetřovatelé zasahovali ve stavební společnosti Metrostav, u královéhradeckého hejtmana Lubomíra France či senátora Josefa Táborského (oba z ČSSD). A podle zjištění LN ve čtvrtek zamířili také do stavební firmy Hochtief. Listu to potvrdil její mluvčí Michal Talián.

Právě Hochtief byl jedním z uchazečů o rekonstrukci náchodského špitálu. Vítěze se dlouhodobě nedaří najít. Naposledy v roce 2013 se soutěž nedokončila, nyní se měly obálky s nabídkami rozlepovat v pátek, termín však byl kvůli policejní razii odložen.

Zásah v Hochtiefu může mít zajímavé pozadí. Tři východočeští politici, kteří si nepřáli být jmenováni, LN upozornili na jméno Kláry Dostálové. Náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj je rovněž kandidátkou hnutí ANO na královéhradeckou hejtmanku. Do roku 2014 byla Dostálová šéfkou Centra evropského plánování (CEP), které poskytuje poradenské služby v oblasti evropských dotací – mimo jiné i vedení kraje v souvislosti s náchodským tendrem. Ve stejnou dobu otec Dostálové Vilém Tvrdík působil ve funkci prokuristy Hochtiefu, tedy v pozici zájemce o nemocnici v Náchodě.

Mluvčí Hochtiefu Michal Talián na dotaz, zda zásah ve společnosti souvisel se zmiňovanou personální vazbou, pouze uvedl: „Dokud nebude policií ukončeno vyšetřování, nejsme oprávněni se k dané situaci vyjadřovat.“

Pochybnosti o tendru za 1,3 miliardy korun má i náchodský politik a vicepremiér Sobotkovy vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který je zastupitelem v kraji. „Pochybnosti mám o kompetenci a profesionalitě při vypisování tendru už za Kláry Dostálové,“ napsal LN. Dostálová na dotazy, zda k ní ve čtvrtek policie zavítala, a na případné propojení do Hochtiefu, do uzávěrky vydání neodpověděla.

Jisté je nyní pouze to, že policie byla u špiček krajské sociální demokracie. Doposud se hovořilo především o hejtmanovi Lubomíru Francovi. Česká televize však upozornila i na prohlídky u radních Josefa Dvořáka, Jany Třešňákové a Josefa Táborského (všichni ČSSD). Posledně jmenovaný je ale především senátorem, který v obvodu Jičín bude za dva týdny obhajovat mandát.

Detektivové prohledávali nejen kanceláře lidí, kteří měli se zakázkou něco společného, ale navštívili také Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, pod který spadají regionální kanceláře. Případ dozoruje krajský státní zástupce Pavel Hochmann. „Zajímal je obsah počítačů, smlouvy v tendru na nemocnici. Vzali si služební počítač a některé flešky. Nemám co tajit a prohlídku jsem bez problémů umožnil,“ uvedl po razii hejtman Franc, jemuž detektivové prozkoumali i byt. Prohlídky se podle něj týkaly deseti až patnácti lidí. Senátor Táborský na dotaz, o jaké prostory se v jeho případě policie zajímala, neodpověděl.

Někdejší hradecký senátor a vicehejtman Vladimír Dryml, který nyní kandiduje do Senátu za Úsvit v Jičíně (v obvodě, kde kandiduje i zmiňovaný Táborský z ČSSD), do případu zatáhl dalšího senátora zvoleného za ČSSD – Miroslava Antla, který je členem dozorčí rady náchodské nemocnice. V kraji je známo, že mezi Drymlem a bývalým státním zástupcem Antlem nepanují dobré vztahy.

Bývalý šéf vrchlabské nemocnice Dryml nyní situace využil a přešel do útoku. „Policie nere- agovala na okamžitý podnět, domnívám se, že situaci monitorovala již minimálně rok. Nicméně se obávám úzkého propojení senátora Antla a krajského státního zástupce Hochmanna. Je v zájmu ČSSD, aby před volbami byla záležitost zametena pod koberec. Senátor Antl totiž působil na státním zastupitelství,“ řekl Dryml. Sám Antl v pátek na telefonáty LN nereagoval.

K Drymlově podezření však nutno dodat, že právě v řadách ČSSD poslední dva dny zaznívá kritika, že policie na úřadu zasahovala před volbami, a navíc nikoho neobvinila ani nezadržela.

Politolog: ČSSD to neohrozí

Politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín považuje za pozitivní, že policie seipřed volbami odváží zasáhnout. ČSSD dle něho zásah příliš neohrozí. „Vzpomeňte na kauzu Davida Ratha, kde došlo i k zajištění úplatku. Přesto pak v krajských volbách ČSSD v daném kraji zvítězila,“ řekl LN Šaradín.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!