3. března 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obsadila úřad Prahy 1, šéf místní ODS nepřišel druhý den do práce

Na úřadu Městské části Praha 1 zasahovala policie v úterý ráno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na úřadu Městské části Praha 1 zasahovala policie v úterý ráno. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Pražští kriminalisté se zaměřili na hospodaření Prahy 1, den před posledním zasedáním místního zastupitelstva obsadili na několik hodin budovu úřadu. Odnesli si řadu dokumentů, současně zapečetili kancelář radního pro majetek. Šéf finančního výboru pak zase druhý den nepřišel do práce.

„Mohu potvrdit, že v úterý 28. února provedla policie úkony ve věci vydání listinných materiálů potřebných k vyšetřování. Městská část Prahy 1 provedla veškerou potřebnou součinnost při vyhledání a zajištění požadovaných dokumentů,“ potvrdil zjištění serveru Lidovky.cz starosta Oldřich Lomecký (TOP 09). Právě TOP 09 vede koalici, kterou tvoří ještě ODS a sociální demokraté.

Podle informací serveru Lidovky.cz prošla zhruba dvacítka policistů vchodem úřadu krátce po sedmé hodině ráno, podklady pro trestní řízení shromažďovali na místě několik hodin. Během akce rovněž zapečetili kancelář radního pro majetek Tomáše Macháčka (TOP 09), jehož měli vyslýchat. Radní to však pro server Lidovky.cz popřel. „Vyslýchán jsem nebyl a ani nebylo požadováno žádné podání vysvětlení,“ sdělil.

Policie se navíc podle informací serveru Lidovky.cz zajímá o šéfa finančního výboru a předsedu jednoho z místních sdružení ODS v Praze 1 Martina Skálu. Zda ho přímo zadržela, není jasné. Podle neoficiálních zdrojů se však vyšetřovatelé zastavili v sídle jeho firmy v Dušní ulici. Po zásahu kriminalistů každopádně šéf finančního výboru nepřišel následující den na zasedání zastupitelstva, což byla v tomto volebním období jeho první absence. Od úterý má navíc nedostupný telefon.

Policie prověřovala prodej městských bytů už loni

„Když něco udělá jednotlivec a je členem strany, tak to ODS musí řešit a zaujmout stanovisko. Ale v tuto chvíli není k čemu, protože nic nevíme. Víme jen to, že nepřišel na zastupitelstvo,“ sdělil serveru Lidovky.cz místostarosta Prahy 1 a současně místopředseda oblastní ODS v Praze 1 Richard Bureš. Podrobnosti neměl místostarosta ani k policejní akci. „Přiznám se, že naprosto nic nevíme. Akorát nám ve středu starosta řekl, že se sbírají nějaké materiály.“

Starosta Lomecký vede Prahu 1 druhé volební období.

Starosta Lomecký vede Prahu 1 druhé volební období.

Starosta Lomecký nechtěl povahu dokumentů, jež si kriminalisté odnesli, přiblížit. Prý ho váže mlčenlivost. „Porušením tohoto bych se dopustil maření dalšího vyšetřování,“ vysvětlil starosta. Nicméně obrysy současného zájmu policie o exponovanou část Prahy lze odvodit. Vyšetřovatelé se totiž koncem minulého roku zabývali, jak městská část postupuje při prodeji části svého majetku.

„Od listopadu loňského roku prověřovali v souvislosti s privatizací městských bytů možné podezření z pletichy při zadání veřejné zakázky a veřejné soutěži. Na přelomu roku vyšetřování formálně ukončili,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Policie tehdy nesesbírala dost důkazů, aby mohla někoho obvinit. Podle mluvčí to však neznamená, že kriminalisté pustili případ ze zřetele. „Současné úkony, které policie v této souvislosti provádí, komentovat nebudeme,“ dodala.

Město má z majetku 400 milionů ročně

Vyšetřovatele v kauze vede Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, vzhledem k počátečnímu stavu trestního řízení ho žalobci odmítli komentovat. „K vašemu dotazu nebudu nyní poskytovat žádné informace,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf obvodních žalobců Jan Lelek. Nicméně že i v tomto případě se policie snaží rozkrýt majetkové záležitosti Prahy 1, napovídá funkce obou politiků v hledáčku vyšetřovatelů. Skála totiž předsedá finančnímu výboru, jehož úkolem je bdít nad hospodařením městské části.

Radní Macháček má pak výslovně v kompetenci bytovou politiku, pronájem bytů či prodej nemovitého majetku. Jeho privatizace představuje výraznou část politiky Prahy 1, v současnosti běží už šestá vlna prodeje bytů této městské části. „Praha 1 má roční příjmy z hospodaření s vlastním majetkem zhruba 400 milionů korun. Tam je toho mnoho, co by mohlo zajímat policii,“ sdělil serveru Lidovky.cz opoziční zastupitel Petr Kučera.

Starosta potvrzuje, že rozprodej bytů tvoří značnou část agendy této městské části. Vše ale prý běží podle regulí. „V posledních letech kontinuálně pokračuje privatizace bytového fondu oprávněným nájemcům, prodej volných bytových jednotek za nejvýhodnější nabídku nebo prodej dvorů funkčně spjatých s domy sdružení vlastníků jednotek,“ uvedl starosta.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky