25. června 2019 9:47, aktualizováno  14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zasahovala v centrále Středočeského kraje. Prohledala i kancelář hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

PRAHA Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od úterního rána zasahovali na středočeském krajském úřadě. Policisté zřejmě prověřují pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil několik milionů korun ročně. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) nevznikla při uzavírání pracovních smluv s externisty žádná pochybení.

Podle svědků zásah probíhal v kanceláři hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) a na personálním odboru. Na zásah policistů na hejtmanství upozornil server Seznam Zprávy.

Jermanová ve vyjádření pro LN zásah policie schvaluje. „Nemám co skrývat a je dobře, že budou všechna podezření policií prošetřena.“ Zároveň ale dodala, že do její kompetence personální záležitosti ani uzavírání smluv nespadají. Věří, že policie potvrdí, že k žádnému pochybení nedošlo.

Před úřadem v pražské Zborovské ulici čekala asi desítka novinářů, ke kterým před 12:00 promluvil ředitel úřadu Jiří Holub. Uvedl, že v souvislosti se zásahem policistů nebyl nikdo zadržen. Nechtěl ale komentovat, na jakých odborech policisté zasahují, ani jaké dokumenty zabavují. Zopakoval pouze, že inkriminované externí smlouvy zkontrolovalo interní vyšetřování, které neshledalo pochybení.

Ředitel středočeského krajského úřadu Jiří Holub hovoří s novináři u sídla...

Ředitel středočeského krajského úřadu Jiří Holub hovoří s novináři u sídla úřadu v Praze, kde zasahovali 25. června 2019 od rána detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují na...

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují na středočeském krajském úřadě v Praze (na snímku z 25. června 2019).

Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej v souvislosti se zásahem sdělil, že policisté „provádí úkony trestního řízení“. Víc informací podle něj útvar v tuto chvíli neposkytne. „Probíhá tady šetření policie a krajský úřad poskytuje maximální součinnost ve věci šetření. Další jakékoliv vyjádření není možné v této věci dále řešit,“ řekl Holub.

Pět milionů měl vyplatit Středočeský kraj externistům za různé pochybné služby. Policisté si k patřičným smlouvám vyžádali podrobné informace. „Ano, jsou tady. Je to v souvislosti s těmi smlouvami,“ řekl serveru Seznam Zprávy šéf tiskového odboru na středočeském krajském úřadu Marek Rejman.

Server Seznam Zprávy v dubnu napsal, že kraj si najímal externisty na služby běžně zajišťované úředníky. Hejtmanství to odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly. Odbor interního auditu následně prověřil dohody o provedení práce a pracovní činnosti od roku 2017 do současnosti a dospěl k závěru, že úřad uzavíral pracovní smlouvy s externisty v souladu s platnými normami.

Volební manažer ANO jako poradce přes odpady

„Ačkoliv jsme se jako opoziční zastupitelé snažili získat konkrétní informace, krajský úřad a koalice fungovala jako dokonalá němá barikáda. V našem snažení budeme samozřejmě pokračovat i nadále. Nám smlouvy a výsledky práce zatvrzele odmítají dát, policii je vydat musejí. Třeba se tolik tutlanou pravdu přece jen dozvíme,“ reagoval na dnešní zásah středočeský zastupitel Jan Jakob (TOP 09).

Podle zjištění serveru krajský úřad externě zaměstnal přes 30 lidí, některým platil měsíční mzdu například za psaní reportů z letních festivalů. Smlouvy byly vypsané řádově na desítky tisíc korun. Mezi službami se objevilo i spravování sociálních sítí či sledování vánočních zvyků obyvatel kraje. Hejtmanství už dříve uvedlo, že smlouvy nelze zveřejnit bez souhlasu pracovníků, jejich souhlasy se ale nepodařilo získat.

Mezi externisty byl například někdejší volební manažer ANO Martin Itterheim, který za 50.000 korun měsíčně radil hejtmance Pokorné Jermanové s odpady. Hejtmanka už dříve namítla, že je normální, když má poradce na věci, v nichž se neorientuje. To, že má Itterheim stranickou knížku ANO, je podle ní jeho právo a shoda okolností. Důležité je, že je odborníkem a pracuje dobře, dodala.

Lidovky.cz, ČTK