Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mezi mrtvými v Ostravě jsou i dva příslušníci vězeňské služby. Zbraň neměli, v nemocnici byli ve volnu

Fotografie údajného pachatele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie údajného pachatele | foto: ČTK

OSTRAVA V ostravské fakultní nemocnici se v úterý ráno střílelo. Incident má podle policie šest obětí. Policie vypátrala vozidlo možného pachatele, který se vzápětí střelil do hlavy. Krátce po 13. hodině informovala nemocnice, že její areál už je zpřístupněný s výjimkou polikliniky, kde pachatel střílel.

„Dopadli jsme pachatele střelby. 42letý muž se před zásahem policie střelil do hlavy, je mrtev. Děkujeme veřejnosti za součinnost a pomoc při pátrání,“ uvedla policie v 10.59 na Twitteru.

Před samotným zásahem měl muž stihnout ještě návštěvu matky. „Údajně jí řekl, že zastřelil lidi a jde se zastřelit,“ řekl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš.

Mezi oběťmi střelby jsou také dva příslušníci Vězeňské služby ČR, informovalo o tom ministerstvo spravedlnosti. „Je to pro nás nesmírně zarmucující zpráva. Naši kolegové v té době nebyli ve službě. Byli u lékaře v době svého volna,“ řekla LN mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová. Dodala, že příslušníci nechodí mimo službu ozbrojeni.

„S hlubokým zármutkem jsem přijala zprávu, že při tragédii v ostravské fakultní nemocnici zemřeli dva příslušníci Vězeňské služby České republiky. Ráda bych vyjádřila upřímnou soustrast všem pozůstalým po obětech této tragické události,“  uvedla k tomu ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Na základě informací policie střílel z krátké ruční zbraně. Držel ji nelegálně. Zastřelil šest lidí, další dva jsou zranění. Motiv jeho činu zatím policie nezná. Dále uvedla, že se pohyboval ve stříbrnošedém vozidle Renault Laguna se státní poznávací značkou 9T5 7401. 

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka muž odjel autem z místa činu a střelil se do hlavy. Po příjezdu policie jevil ještě známky života, ovšem oživit se ho v následujících minutách již nepodařilo. Ředitel krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Tomáš Kužel uvedl, že muž spáchal sebevraždu v době, kdy se nad ním pohyboval vrtulník policie.

„Pátrání po této osobě bylo poměrně složitější vzhledem k tomu, že opustil nemocnici ještě před příjezdem policie či v době jejího příjezdu, a protože nemocnice má hodně východů, tak jsme nebyli schopni v počátku identifikovat tuto osobu. Nicméně vytěžením kamer v nemocnici jsme identifikovali podezřelého, nasadili jsme dva vrtulníky, bylo identifikováno vozidlo na Opavsku, a když vrtulník byl nad vozidlem, tak se pachatel střelil do hlavy,“ řekl dále Kužel.

„Obrazové záznamy, které jsme měli k dispozici v prvopočátku, a výpovědi svědků, kteří viděli pachatele, tak identifikovali muže, kterého jsme následně zadrželi. Během minut a desítek minut, kdy jsme lustrovali možné podezřelé, tak jsme zjistili, že to není on a že je to jiný podezřelý. Zjistili jsme auto, kterým by se měl pohybovat, zjistili jsme bydliště, nakontaktovali jsme rodinu, ti nám dali další informace, a poté se to seběhlo tak, jak jsem řekl,“ konstatoval Kužel.

Server iRozhlas.cz uvedl, že pachatelem byl zřejmě stavební technik Ctirad V. Poznal jej ředitel společnosti, v které pracoval. „Vzal si do hlavy, že je těžce nemocný a že ho nikdo nechce léčit. Docházel všude. Poslední měsíc nechodil do práce, měl volno. Před 14 dny přišel s tím, že je na nemocenské. Víc o tom nechci mluvit,“ řekl server šéf firmy Aleš Zygula.

Pachatel měl tři trestní záznamy. „Násilné nebo majetkové trestné činnosti,“ upřesnil Kužel.

Odpoledne už se začala nemocnice zpřístupňovat. „Areál Fakultní nemocnice Ostrava je pro veřejnost zpřístupněn v plném rozsahu mimo budovu polikliniky, ta zůstává uzavřena. Výjimkou jsou pouze objednaní pacienti na dialýzu. Těmto pacientům je zajištěn vstup do budovy polikliniky pro provedení léčby,“ uvedla nemocnice.

Na uctění památky obětí úterní střelby v ostravské nemocnici se v úterý 17. prosince po republice rozezní sirény. Spustí se v poledne a budou houkat dvě minuty 20 vteřin.

Střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě.
Střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě.

Policie přijala oznámení o střelbě v 07.19. První hlídka dorazila na místo v 07.24. Podle informací LN bylo přímo v čekárně traumatologie zastřeleno pět lidí, šestý zemřel po průstřelu hrudníku na operačním sále, sedmý člověk po průstřelu hlavy a po operaci je v kritickém stavu na ARO, dva pacienti po operaci jsou mimo ohrožení života. Pachatel postřelil celkem 9 lidí, šest mužů a tři ženy. 

Kvůli střelbě byla uzavřena i sousední Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava. Škola uzavřela vchody a o střelbě studenty a personál informovala rozhlasem.

Ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant řekl, že ve zdravotnickém zařízení zabíjel takzvaný tichý střelec. Začal střílet bez varování mezi 07.00 až 07.30. Podle ředitele postřelil celkem devět lidí, šest jich zemřelo. Další tři byli zraněni, dva by mohli být mimo ohrožení života, další ale podstupuje rozsáhlejší operaci.

Podle něj střelec v čekárně vstal a bez varování začal střílet. Zničehonic se pustil do lidí. Střely šly na hlavu a na hrudník. Mezi mrtvými jsou čtyři muži a dvě ženy, mezi zraněnými muž a žena. O jejich věku Havrlant informace nemá. Ředitel krajského ředitelství policie moravskoslezského kraje Tomáš Kužel však konstatoval, že mezi oběťmi nejsou žádné děti.

Nemocnice v souvislostí s případem žádá dárce s krevní skupinou 0-, aby přišli ve středu věnovat krev.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!