Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lidé se zamkli ve svých kancelářích a ordinacích, popisuje situaci v ostravské nemocnici zaměstnanec

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Rozhovor
PRAHA - Střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě, která si ráno vyžádala nejméně šest mrtvých, ochromila celou nemocnici. Lidé se zamykali ve svých kancelářích a ordinacích a čekali na to, co se bude dít dál. „Skutečný stav mrtvých nebo zraněných nevíme zatím ani my sami tady,“ řekl LN před 10.00 zdroj zevnitř nemocnice, který si nepřál být jmenován.
  9:54aktualizováno  10:51

LN: Kdy jste přijel do práce?
Přijel jsem do nemocnice před osmou hodinou, kdy už tu byla nějaká policejní auta. Hned jsem se dozvěděl, že na poliklinice byla střelba.

LN: Co se asi stalo?
Neznámý muž přišel na traumatologickou ambulanci a začal střílet. Na stejném patře je psychiatrie, je otázka, jestli ten člověk nešel zrovna odtamtud, to ale zatím nikdo neví.

LN: Víte už, kolik je přesně obětí?
Skutečný stav mrtvých nebo zraněných nevíme zatím ani my sami tady. Ví to asi jenom lékaři, kteří teď bojují o život těch pacientů.

LN: Co se po střelbě stalo?
Velice rychle tu zakročil bezpečnostní odbor, vyklidil se celý areál, respektive celá poliklinika. Přijela policejní zásahovka, ti procházeli patro po patru. Všichni v nemocnici jsou zavření jak v monobloku, v diagnostické části, tak i v poliklinice. Takový byl příkaz policie zavřít se, uzamknout se a být uzamčení. To je momentální stav, který nějak přetrvává.

LN: Jak to na vás působí?
Nálada je tady opravdu strašná. Sám jsem úplně zaskočený, nikdy bych neřekl, že se tato situace může v Ostravě stát.

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....