18. března 2019 11:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté navrhli obžalovat babičku pohřešované Valerie. Dívku i jejího bratra prý týrala

Zmizelá Valerie Kvasničková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmizelá Valerie Kvasničková. | foto: Policie ČR

Praha Policisté navrhli obžalovat babičku pohřešované sedmileté Valerie z Prahy, mimo jiné kvůli zanedbání povinné výživy, opuštění dítěte nebo svěřené osoby a týrání. ČTK o tom v pondělí informoval mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Podle dřívějších informací policie babička dívku a jejího malého bratra, které měla v poručnické péči, týrala dlouhodobě a mnohdy brutálně. Dívka byla naposledy viděna v říjnu 2017 na Žižkově, kde bydlela, policisté po ní pátrají od poloviny loňského srpna.

„Kriminalisté z oddělení vražd ukončili vyšetřování případu a v minulých dnech podali na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 3 návrh na podání obžaloby pro trestné činy opuštění dítěte nebo svěřené osoby, zanedbání povinné výživy, ohrožování výchovy dítěte, zpronevěra a týrání svěřené osoby,“ uvedl Daněk. Ženě hrozí až osm let vězení.

Dívka byla svěřena soudem do poručnické péče své babičce spolu s dalšími třemi sourozenci. Poručnice u výslechu nedokázala vysvětlit, kde hledaná dívka je, stala se tak hlavní podezřelou. Žena je ve vazbě, s kriminalisty prý nespolupracuje. Daněk v minulosti uvedl, že žena používala při týrání dívky roubík, aby nemohla křičet, a svazovala ji. Jednou z vyšetřovacích verzí bylo i to, že dítě týrání nemuselo přežít.

Zmizelá Valerie Kvasničková
Zmizelá Valerie Kvasničková

Policie se začala případem zabývat na základě poznatku rodinného příslušníka zmizelé dívky, který ji několik měsíců neviděl. Kriminalisté prověřili kromě poručnice i příbuzné dívky, sociálně právní ochranu dítěte, zdravotnická zařízení a další místa.

Dívka v době zmizení měřila asi 120 centimetrů, byla hubená. Má černohnědé vlasy a hnědé oči a v levém obočí má jizvu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!