10. června 2019 10:38, aktualizováno  16:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Měla mlátit děti tyčí od vysavače a poutat Valerii k záchodu. Soud otevřel kauzu babičky zmizelé dívky

Zmizelá Valerie Kvasničková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmizelá Valerie Kvasničková. | foto: Policie ČR

Praha Obvodní soud pro Prahu 3 v pondělí začal projednávat případ babičky pohřešované sedmileté Valerie z Prahy. Poručnice dívky, po které policie pátrá od loňského srpna, je obviněna z opuštění dítěte, zanedbání povinné výživy, ohrožování výchovy dítěte, zpronevěry a z týrání svěřené osoby. Podle policie babička dívku a jejího malého bratra, které měla rovněž v poručnické péči, dlouhodobě a mnohdy brutálně týrala. Holčičku údajně mimo jiné svazovala a také používala roubík. Naposledy byla dívka viděna v říjnu 2017 na Žižkově, kde bydlela.

Obviněná babička u soudu odmítla vypovídat. „Už přes měsíc mám tyhle stavy, dostala jsem žlučníkový záchvat, mám horečky, je mi špatně, já to nezvládám. Jsem strašně slabá na to, abych se mohla bránit,“ řekla Soňa K. Podle vězeňského lékaře však problémy nemá, dostala ráno pouze léky na nízký tlak. 

Někteří ze svědků z okolí obžalované v pondělí ženu velmi emotivně vyzývali, aby přiznala, co s dívenkou udělala. Soudní síní se opakovaně rozléhaly prudké hádky a nadávky.

Případem se zabývali kriminalisté z oddělení vražd. Jednou z vyšetřovacích verzí bylo i to, že dítě nemuselo týrání přežít. Poručnice u výslechu ale nedokázala vysvětlit, kde dívka je, proto se stala hlavní podezřelou. S kriminalisty navíc nespolupracovala. Vzhledem ke zvolené právní kvalifikaci jí hrozí maximálně osm let vězení.

Poručnice policii dříve sdělila, že se chtěla se všemi dětmi přestěhovat za dcerou - jejich tetou - do německého Freiburgu. Několikrát tam údajně s nimi byla na návštěvě vyřídit potřebné úřední záležitosti. Valerii pak na její vlastní přání u tety ponechala a s jejími sourozenci se vrátila do Prahy, vypověděla. Teta - dcera obžalované - to však v pondělí kategoricky popřela, svou matku označila za lhářku. I zeť obžalované v pondělí u soudu odmítl, že by u nich kdy Valerie byla.

Brutální týrání Valerie i jejího bratra

„Poškozeného nezletilého R. K. (bratra pohřešované Valerie) často fyzicky trestala nadměrným bitím po celém těle za využití různých nástrojů, například kuchyňskou obracečkou, naběračkou, vařečkou, tyčí od vysavače, páskem. Nechávala ho dlouho klečet na jednom místě, tahala za vlasy a uši, smýkala s ním a házela o zem, přičemž mu sprostě nadávala,“ píše se podle serveru iDnes.cz v obžalobě.

Ještě brutálněji podle obžaloby poručnice týrala jeho mladší sestru, pohřešovanou Valerii. „Pomocí punčoch a posléze i pout jí svazovala ruce a nohy. Připoutávala ji k různým předmětům v bytě, například k trubce v předsíni, k madlu ledničky nebo v koupelně k záchodové míse, kde ji pak bez možnosti pohybu a ve tmě nechávala připoutanou mnoho hodin bez jídla, pití a možnosti vykonání potřeby,“ píše v obžalobě, z níž server cituje, státní zástupkyně Iva Brücklerová.

Čtyři děti svého zesnulého syna dostala obžalovaná žena do péče v září 2016, a to navzdory tomu, že byla v minulosti odsouzena pro ohrožování výchovy mládeže. Sourozenci předtím strávili několik let v Klokánku poté, co je úřady odebraly z péče jejich matky.

Soňa K. podle obžaloby nutila ostatní sourozence, aby Valerii bili, a dívka musela spoutaná i spát. Modřiny a jizvy, které jí z týrání vznikaly, pak její babička zakrývala make-upem a obvazy. Podobné zacházení musela dívka předškolního věku snášet nejméně 15 měsíců. Nezvěstná je od roku 2017.

V případě prokázání viny Soně K. hrozí za opuštění dítěte a týrání svěřené osoby osm let za mřížemi.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!