130 let
Soud - ilustrační foto.

Soud - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Policistka nechala nemohoucí matku ležet na podlaze, ta na následky zemřela

Česko
  •   16:36aktualizováno  16:42
PRAHA - Pražský městský soud ve středu začal projednávat případ policistky, která podle obžaloby nechala ležet svou nemohoucí matku na podlaze v předsíni společného bytu. Matka po dvou měsících zemřela na následky proleženin a dceři hrozí za úmyslné ublížení na zdraví až deset let vězení. Podle psychologa je obžalovaná nerozhodná a snadno ovlivnitelná, zatímco její matka byla autoritativní a odmítala převoz do nemocnice.

Státní zástupkyně Margita Kralická uvedla, že matka upadla počátkem září 2015 v ložnici na zem a nemohla se zvednout. Podle lékaře morbidně obézní žena při pádu neutrpěla žádný úraz, mohla ale prodělat například srdeční kolaps. Doplazila se do předsíně, kde jí dcera pomohla položit se na bok. Ve stejné pozici pak žena zůstala až do začátku listopadu, kdy ji přivolaní záchranáři našli mrtvou.

„V důsledku toho, že ležela dlouhou dobu nahá na podlaze chodby bytu nebo na tenké matraci v takřka v neměnné poloze přikrytá pouze dekou, se postupně horšil její zdravotní stav,“ tvrdí žalobkyně s tím, že od konce října matka trpěla vysokými teplotami, posledních pět dní před smrtí nepřijímala potravu a přestávala komunikovat. Zemřela v noci po svých narozeninách.

Obžalovaná nechtěla vypodívat

Dcera ve středu nechtěla vypovídat a z dalšího soudního jednání se omluvila. Znalec psycholog Petr Goldmann uvedl, že obžalovaná je průměrně inteligentní, výrazně introvertní a emočně labilní. „Její schopnost porozumět náročným životním situacím je značně omezena. S matkou měla dobrý vztah, to ale neznamená, že to pro ni byl vztah jednoduchý. Matka vůči ní byla po léta velmi autoritativní a ona se neodvážila její přání a pokyny nerespektovat,“ popsal.

Psycholog doplnil, že matka byla podle dcery dlouhodobě přesvědčená o tom, že má rakovinu, zároveň se ale nechtěla nechat vyšetřit. „Je velmi pravděpodobné, že tam tento fakt hrál zásadní roli,“ uvedl. „Ve své nerozhodnosti nebyla obžalovaná schopna udělat vážnější krok. Myslela si, že se o matku stará nejlépe možně při tom základním omezení, že nesmí zavolat lékaře,“ řekl.

Státní zástupkyně trvá na tom, že dcera měla matce i přesto sehnat pomoc. Totéž si myslí i patolog Petr Tomášek. „To je i laicky známá věc, že pacient v tomto věku a s touto obezitou nemůže dlouhodobě zůstat ležet na podlaze bez cizí pomoci, ať si ji přeje, nebo nepřeje,“ prohlásil u soudu. Podle něj mohl rozvoji proleženin zabránit včasný přesun na lůžko, odborné polohování a léčba antibiotiky. Hygiena těla prý byla velice špatná.

Lékařce se o nemohoucí matce nezmínila

Poblíž bytu má ordinaci praktická lékařka, která za pacienty chodí i domů a kterou obžalovaná sama pravidelně navštěvovala se svými zdravotními problémy i v době, kdy už její matka ležela v předsíni. Lékařce se však o nemohoucnosti ženy nezmínila.

Ústavní soud vydal počátkem letošního roku nález, podle nějž nelze zdravotní péči poskytovat proti vůli dospělé a svéprávné osoby. Zastal se tak lékaře potrestaného podmínkou za to, že neposkytl pomoc matce, která péči výslovně odmítala. Předvolaná koronerka ve středu v kauze policistky řekla, že s odmítáním jakékoliv lékařské pomoci se u starších pacientů setkává poměrně často.

Hlavní líčení bude pokračovat v červenci.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás