Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poměr nakažených k počtu testovaných stoupl na téměř dvě procenta. Vyšší byl naposledy 20. dubna

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Poměr nakažených covidem-19 k počtu testovaných stoupl v neděli na 1,96 procenta. Vyšší byl naposledy 20. dubna, kdy činil 2,35 procenta. V neděli přibylo 65 nových případů, přičemž laboratoře provedly 3317 testů, celkem jich laboratoře zaznamenaly přes 400 000.

Poměr pozitivních případů k počtu testovaných v jednom dni stoupl výrazněji už v sobotu, kdy se dostal na 1,55 procenta. Jen o něco málo nižší byl podíl nakažených covidem-19 k počtu testovaných v pondělí, od úterý se ale držel pod jedním procentem. Nejnižší byl v minulém týdnu ve čtvrtek, kdy klesl na 0,45 procenta, což je nejnižší úroveň od začátku května.

V posledních dnech tak v Česku opět mírně narůstá množštví aktuálně nemocných, které představuje počet potvrzených případů nákazy koronavirem po odečtení vyléčených a zemřelých. Předtím jejich počet asi od poloviny dubna, kdy činil zhruba 4800 lidí, vytrvale klesal.

Podle epidemiologů jsou nyní problémem lokální ohniska, v současné době zejména na Karvinsku v Dole Darkov, kde nákaza covidem-19 propukla před více než týdnem. Hygienici tam evidují celkem 212 nakažených. Všechny odebrané vzorky ale ještě nevyhodnotili, lze tedy očekávat, že počet nakažených ještě poroste. Na Karvinsku proto dál platí zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních a povoleny nejsou ani hromadné akce nad 100 osob.

Jinde v Česku se ode dneška mohou konat hromadné akce ve venkovních i vnitřních prostorách s účastí nejvýše 300 osob. Dnes také v zemi otevírají například restaurace a hotely a po dvouapůlměsíční pauze se do škol mohou vrátit žáci prvního stupně základních škol. Všude však platí přísná hygienická a bezpečnostní pravidla.

Celkově nejvíce případů nákazy, 2036, má Praha, další je Moravskoslezský kraj s 1477 infikovanými. Naopak nejnižší počet lidí s covidem-19 je na jihu Čech a na Vysočině, kde onemocnělo 181, respektive 185 lidí. I s přihlédnutím k počtu obyvatel je situace nejhorší v hlavním městě, kde na každých 100 000 obyvatel připadá přes 156 nakažených. V Karlovarském kraji je to 153 případů a v Moravskoslezském přes 123 případů na 100 000 obyvatel. Naopak v jižních Čechách se podíl drží na přibližně 28 nakažených na 100 000 obyvatel, což je nejméně v Česku.

S nemocí covid-19 zemřeli o víkendu dva pacienti, jeden v sobotu a druhý v neděli. Celkově je počet zemřelých nejvyšší také v hlavním městě, ministerstvo jich tam eviduje 94. Následuje Moravskoslezský kraj s 58 zemřelými a Karlovarský kraj s 37. Naopak nejméně - dva pacienti zemřeli s nemocí covid-19 ve Zlínském kraji.

U většiny infikovaných má nemoc covid-19 mírný průběh. Hospitalizováno je podle aktualizovaných údajů 148 lidí, z nichž 24 je ve vážném stavu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!