Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poměr nakažených k počtu testovaných stoupl na téměř dvě procenta. Vyšší byl naposledy 20. dubna

Česko

  10:00
PRAHA - Poměr nakažených covidem-19 k počtu testovaných stoupl v neděli na 1,96 procenta. Vyšší byl naposledy 20. dubna, kdy činil 2,35 procenta. V neděli přibylo 65 nových případů, přičemž laboratoře provedly 3317 testů, celkem jich laboratoře zaznamenaly přes 400 000.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Poměr pozitivních případů k počtu testovaných v jednom dni stoupl výrazněji už v sobotu, kdy se dostal na 1,55 procenta. Jen o něco málo nižší byl podíl nakažených covidem-19 k počtu testovaných v pondělí, od úterý se ale držel pod jedním procentem. Nejnižší byl v minulém týdnu ve čtvrtek, kdy klesl na 0,45 procenta, což je nejnižší úroveň od začátku května.

V posledních dnech tak v Česku opět mírně narůstá množštví aktuálně nemocných, které představuje počet potvrzených případů nákazy koronavirem po odečtení vyléčených a zemřelých. Předtím jejich počet asi od poloviny dubna, kdy činil zhruba 4800 lidí, vytrvale klesal.

Podle epidemiologů jsou nyní problémem lokální ohniska, v současné době zejména na Karvinsku v Dole Darkov, kde nákaza covidem-19 propukla před více než týdnem. Hygienici tam evidují celkem 212 nakažených. Všechny odebrané vzorky ale ještě nevyhodnotili, lze tedy očekávat, že počet nakažených ještě poroste. Na Karvinsku proto dál platí zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních a povoleny nejsou ani hromadné akce nad 100 osob.

Jinde v Česku se ode dneška mohou konat hromadné akce ve venkovních i vnitřních prostorách s účastí nejvýše 300 osob. Dnes také v zemi otevírají například restaurace a hotely a po dvouapůlměsíční pauze se do škol mohou vrátit žáci prvního stupně základních škol. Všude však platí přísná hygienická a bezpečnostní pravidla.

Celkově nejvíce případů nákazy, 2036, má Praha, další je Moravskoslezský kraj s 1477 infikovanými. Naopak nejnižší počet lidí s covidem-19 je na jihu Čech a na Vysočině, kde onemocnělo 181, respektive 185 lidí. I s přihlédnutím k počtu obyvatel je situace nejhorší v hlavním městě, kde na každých 100 000 obyvatel připadá přes 156 nakažených. V Karlovarském kraji je to 153 případů a v Moravskoslezském přes 123 případů na 100 000 obyvatel. Naopak v jižních Čechách se podíl drží na přibližně 28 nakažených na 100 000 obyvatel, což je nejméně v Česku.

S nemocí covid-19 zemřeli o víkendu dva pacienti, jeden v sobotu a druhý v neděli. Celkově je počet zemřelých nejvyšší také v hlavním městě, ministerstvo jich tam eviduje 94. Následuje Moravskoslezský kraj s 58 zemřelými a Karlovarský kraj s 37. Naopak nejméně - dva pacienti zemřeli s nemocí covid-19 ve Zlínském kraji.

U většiny infikovaných má nemoc covid-19 mírný průběh. Hospitalizováno je podle aktualizovaných údajů 148 lidí, z nichž 24 je ve vážném stavu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat