Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomohla mu lítost, zdůvodňuje soud 12 let pro Kapice, který zabil dceru hejtmana

Česko

  7:00
PRAHA - Přitěžuje mu způsob, jakým vedl život, nad smrtí přítelkyně ale projevil lítost, konstatuje soudce Jiří Bednář v odůvodnění rozsudku nad Pavlem Kapicou. Ten na začátku roku zabil dvaadvacetiletou dceru hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka pomocí dvaceticentimetrového nože. Kapic za to dostal podle nepravomocného rozsudku 12 let.

Začalo hlavní jednání na Krajském soudě v Ústí nad Labem s Pavlem Kapicem, který je obžalovaný z vraždy nevlastní dcery hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Soužití mladého páru nebylo podle svědků idylické. Kapic se choval agresivně a partnerka od něj pravidelně odcházela a zase se k němu vracela. Vše vyvrcholilo ale druhého ledna, kdy bodl svou družku dvaceticentimetrovou čepelí a přerušil jí tepnu. Ani přivolaná záchranka už nedokázala dceři hejtmana Bubeníčka pomoci. Krajský soud v Ústí nad Labem v polovině června poslal Kapice nepravomocně na 12 let do vězení.

Podle rozsudku, který má server Lidovky.cz k dispozici, Kapicovi před senátem přitížilo, že nevedl spořádaný život. „Obžalovanému přitěžuje zejména způsob jeho dosavadního života. Obžalovaný byl 2x soudně trestán, přičemž v případě druhého odsouzení šlo o násilnou trestnou činnost, které se dopustil jednak proti poškozené, a jednak proti její matce,“ připomíná soudce Bednář.

„Manželce poslal SMS, že si nechá dítě a my si máme vzít k sobě dceru. Manželka s dcerou se ho vydaly hledat. Když ho našly na ulici v Bílině, napadl nejprve dceru. Manželka se jí zastala, tak bil i ji. Strhl jí z krku zlatý řetízek. Později tvrdil, že ho zahodil do keřů, ale strážníci ho tam hledali marně. Policisté ho nakonec našli v jeho kapse,“ popsal pro MF Dnes spor Bubeníček.

Zabití družky se navíc Kapica dopustil jen čtrnáct měsíců po tomto incidentu. V té době byl stále ještě v podmínce.

Pomohla lítost

Kapicovi ale pomohlo, že projevil nad smrtí partnerky lítost. Původně mu totiž hrozilo až 16 let vězení. Rodině hejtmana Kapic například poslal omluvný dopis a kál se i při závěrečné řeči. Soudce se zabýval i myšlenkou, že to Kapic dělal účelově. „Lze sice mít pochybnosti o upřímnosti takto projevené lítosti, avšak tyto pochybnosti nejsou nijak důkazně podepřeny, a proto soud tuto okolnost musí hodnotit ve prospěch obžalovaného,“ odůvodňuje Bednář.

Začalo hlavní jednání na Krajském soudě v Ústí nad Labem s Pavlem Kapicem,...
Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Na snímku hejtman spolu s manželkou.

To, že se k zabití dívky Kapic doznal, mu nepomohlo. U soudu totiž podle důkazů a znaleckých posudků lhal a osudnou scénu z druhého ledna nepopsal pravdivě. Tvrdil totiž, že partnerku nebodl, ale že po ni pouze nůž hodil. „Jeho účelový popis skutečnosti, kdy událost popisuje způsobem, který má snížit míru jeho zavinění, a to i přesto, že je znalecky prokázáno, že takto k němu dojít nemohlo,“ argumentuje soudce v odůvodnění.

Pitva totiž prokázala, že nůž do těla vnikl v úhlu, který zabodnutí po hodu vylučuje. „Je nepochybné, že zranění nemohlo být z intenzity, jakou byla rána vedena způsobeno hozeným nožem, ale bodnutím,“ píše se v dokumentu.

Rodina Bubeníčka snášela útoky Kapice téměř tři roky. Politik si stěžuje, že mu před tragédií nebyla policie ani soudy schopné pomoc. „Proti tomu nemáte obranu. Náš právní řád je založený na tom, že dokud se nestane něco supervážného, tak se dělá jen tytyty. Asi je jednodušší hledat vysvětlení pro to, že se nic vážného nestalo. A pak už je pozdě,“ míní Bubeníček.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat