5. dubna 2017 10:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Popraveni kvůli údajnému přechovávání zbraní. Policie odložila zabití Němců z roku 1945

Archeologové a kriminalisté našli ostatky tří lidí v Rudníku na Trutnovsku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologové a kriminalisté našli ostatky tří lidí v Rudníku na Trutnovsku,... | foto: 5plus2

HRADEC KRÁLOVÉ Policie odložila vyšetřování smrti pěti Němců popravených v roce 1945 v Rudníku na Trutnovsku. Nezjistila, že by šlo o trestný čin. Ve středu to potvrdila mluvčí královéhradecké policie Lenka Burýšková.

„Podrobným prověřováním bylo zjištěno, že osoby, které popravu nařídily či vykonaly, tehdy jednaly podle zákona, tedy v souladu s tehdejšími zákony, předpisy a vyhláškami,“ řekla Burýšková. Policie vyšetřování případu odložila již na konci loňského září.

Policie se případem začala zabývat na jaře 2014, kdy byly ostatky nalezeny. Kriminalisté celou věc prověřovali jako několikanásobnou vraždu. Nalezené ostatky patřily německým obyvatelům obce, kteří byli podle záznamů v kronikách zastřeleni kvůli údajnému přechovávání zbraní v červnu 1945.

„Obec je uloží do společného hrobu na rudnickém hřbitově, což si přály i rodiny nebožtíků. Nelze totiž určit totožnost obětí. Analýza DNA by byla velmi drahá. Rodinní příslušníci obětí ji proto odmítli,“ uvedl v dnešním vydání deníku Právo starosta Rudníku Aleš Maloch.

Archeologové a kriminalisté našli ostatky tří lidí v Rudníku na Trutnovsku,...
Archeologové a kriminalisté našli ostatky tří lidí v Rudníku na Trutnovsku,...
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz