Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poražení se spojí proti Babišovi. ANO získá méně než devět hejtmanů, předpovídá Zeman

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PRAHA Za propad ČSSD v krajských volbách nemůže špatná práce regionů, důvod je spíše v celostátní politice, míní prezident Miloš Zeman. Volby vyhrálo ANO. „ANO získá pravděpodobně méně než devět hejtmanů.Domnívám se, že ve většině případů si ANO hejtmany (ve vítězných krajích) udrží,“ předpovídá hlava státu.

„Pokud někdo z nás bude tvrdit, že jsme tyto výsledky očekávali, tak nebude mluvit pravdu. Pro všechny z nás to bylo překvapení,“ uvedl v rozhovoru pro Blesk.cz prezident Miloš Zeman a předpověděl, že ANO po volebním vyjednávání získá méně než devět hejtmanů s tím, že průzkumům veřejného mínění se nedá věřit.

„Průzkumům veřejného mínění se opravdu nedá věřit. Musíme přemýšlet a platí sláva vítězům a čest poraženým. Chtěl bych blahopřát Andreji Babišovi a hnutí ANO k výsledkům, které by ani on sám nečekal,“ pokračoval Zeman.

Hnutí ANO zvítězilo v devíti krajích, ČSSD obhájila první místo jen ve dvou. Nezopakovala sedm triumfů. Zeman poznamenal, že při koaličních vyjednáváních se často spojí druhý a třetí v pořadí proti prvnímu. Soudí proto, že ANO bude mít méně než devět hejtmanů, většina to ale bude.

Za propad ČSSD v krajských volbách nemůže podle Zemana špatná práce regionálních vlád, důvod musí být spíše na celostátní úrovni. V rozhovoru podotkl, že v minulosti v regionálních volbách vítězily strany parlamentní opozice. ANO vyhrálo jako opozice ve vládní koalici, uvedl.

Výsledky krajských voleb mohou být předzvěstí výsledku voleb sněmovních, soudí prezident. Složení současné vládní koalice podle něho neovlivní. Do parlamentních voleb zbývá zhruba rok a rozbíjet v takovém případě koalici se nevyplatí, řekl Zeman. Připomněl, že sám apeloval na setrvání ANO ve vládě i při nedávné krizi kolem reorganizace celostátních policejních útvarů.

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!