9. října 2016 11:31, aktualizováno  11:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poražení se spojí proti Babišovi. ANO získá méně než devět hejtmanů, předpovídá Zeman

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PRAHA Za propad ČSSD v krajských volbách nemůže špatná práce regionů, důvod je spíše v celostátní politice, míní prezident Miloš Zeman. Volby vyhrálo ANO. „ANO získá pravděpodobně méně než devět hejtmanů.Domnívám se, že ve většině případů si ANO hejtmany (ve vítězných krajích) udrží,“ předpovídá hlava státu.

„Pokud někdo z nás bude tvrdit, že jsme tyto výsledky očekávali, tak nebude mluvit pravdu. Pro všechny z nás to bylo překvapení,“ uvedl v rozhovoru pro Blesk.cz prezident Miloš Zeman a předpověděl, že ANO po volebním vyjednávání získá méně než devět hejtmanů s tím, že průzkumům veřejného mínění se nedá věřit.

„Průzkumům veřejného mínění se opravdu nedá věřit. Musíme přemýšlet a platí sláva vítězům a čest poraženým. Chtěl bych blahopřát Andreji Babišovi a hnutí ANO k výsledkům, které by ani on sám nečekal,“ pokračoval Zeman.

Hnutí ANO zvítězilo v devíti krajích, ČSSD obhájila první místo jen ve dvou. Nezopakovala sedm triumfů. Zeman poznamenal, že při koaličních vyjednáváních se často spojí druhý a třetí v pořadí proti prvnímu. Soudí proto, že ANO bude mít méně než devět hejtmanů, většina to ale bude.

Za propad ČSSD v krajských volbách nemůže podle Zemana špatná práce regionálních vlád, důvod musí být spíše na celostátní úrovni. V rozhovoru podotkl, že v minulosti v regionálních volbách vítězily strany parlamentní opozice. ANO vyhrálo jako opozice ve vládní koalici, uvedl.

Výsledky krajských voleb mohou být předzvěstí výsledku voleb sněmovních, soudí prezident. Složení současné vládní koalice podle něho neovlivní. Do parlamentních voleb zbývá zhruba rok a rozbíjet v takovém případě koalici se nevyplatí, řekl Zeman. Připomněl, že sám apeloval na setrvání ANO ve vládě i při nedávné krizi kolem reorganizace celostátních policejních útvarů.

jzlJakub Zelenka, ČTK