Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ÚSTR by mohl přijít o 14 milionů. Chtějí nás zablokovat, tvrdí vedení

Česko

  14:23
PRAHA - Rozpočet Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) by mohl klesnout až o 14 milionů korun zejména na platech zaměstnanců. Navrhli to poslanci Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Karel Fiedler (Úsvit) v rámci změn zákona o státním rozpočtu na příští rok.

Jan Bartošek. foto: MAFRA - Petr Topič

Dvěma pozměňovacími návrhy chtějí zabránit vedení ústavu, aby propustilo téměř pětinu zaměstnanců a provedlo kritizovanou reorganizaci. Snížením rozpočtu by se ale podle vedení ÚSTR narušila správní agenda o třetím odboji a poškodil veřejný zájem instituce, uvedl ÚSTR na webu.

Vedení v čele s novým ředitelem Zdeňkem Hazdrou tvrdí, že za poslaneckými návrhy stojí někteří odboráři z ústavu. Ti na problémy instituce dlouhodobě poukazují. „Motivací odborářů je domněnka, že tímto zásahem zablokují reorganizaci ÚSTR. Kdyby však uspěli, připravili by naši rozpočtovou kapitolu o více než 35 tabulkových míst,“ uvedlo vedení ústavu.

PSALI JSME:

Protizákonné propouštění

Příští rok v březnu chce vedení propustit zhruba 22 zaměstnanců z odboru digitalizace, jedno oddělení má zaniknout. Rada ústavu záměr podpořila při projednávání nového organizačního řádu. Schválit ho má příští týden. Odboráři ústavu považují změny za protizákonné a za snahu zbavit se nepohodlných lidí, někteří z nich zřejmě mají být mezi propuštěnými.

Reorganizace souvisí s údajnými chybami v milionech naskenovaných archiválií z doby nesvobody. V rámci ní by je už neměl digitalizovat ústav, ale Archiv bezpečnostních složek (ABS), který je jeho součástí.

Bartoškův pozměňovací návrh poukazuje na to, že hromadné propouštění neoznámilo vedení ÚSTR ministerstvu financí při sestavování návrhu rozpočtu. Ministerstvo v létě zvýšilo počet pracovních míst o 44, aby se ústav mohl věnovat kontrole digitalizace. 

Ústav nestíhá vyřizovat

Přidalo i na mzdy až 25 milionů korun. Ze státního rozpočtu by se platilo ale zřejmě i odchodné. Fiedlerův návrh se pozastavuje nad tím, zda převedení digitalizace z ÚSTR do archivu není v rozporu se zákonem, taktéž navýšení počtu zaměstnanců archivu o 30 na stejnou činnost.

Pozměňovací návrh by ale podle vedení ÚSTR snížil v archivu platy zaměstnanců na polovinu a de facto navrhuje archivu odebrat celou třetinu zaměstnanců, musel by propouštět. Nyní má 127 tabulkových míst. Vedení ústavu tvrdí, že zvýšením rozpočtu chtělo posílit agendu k zákonu o třetím odboji. 

„Vyřizování se zoufale nestíhá a žadatelé se často - vzhledem k vysokému věku - ocenění nedočkají,“ uvedlo. Připustilo také, že změna bude krátkodobě nákladná. Nepovede prý ale k oslabení ústavu a archivu, naopak k posílení počtu lidí i kvality.

Autoři: ,