Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neúspěšný kandidát na šéfa ÚSTRu zpochybňuje konkurz, podal odvolání

Česko

  18:13
PRAHA - Neúspěšný kandidát na ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) švýcarský historik Adrian Portmann se ve středu odvolal proti výsledku konkurzu. Odvolání podal Senátu prostřednictvím Rady ústavu. Portmann proti podmínkám konkurzu protestoval už dříve. V současné době připravuje se svým advokátem také soudní žalobu, uvedl v emailu adresovaném ČTK. Šéfem ústavu se po dubnovém vítězství v konkurzu stal jeho protikandidát Zdeněk Hazdra. Volba však vzbudila kritické reakce mezi odbornou veřejností i některými zaměstnanci.

Adrian Portmann von Arburg. foto: MAFRA - Anna Vavríková

"Důvod k podání odvolání je především preventivní. Velmi pravděpodobně žádná možnost k odvolání neexistuje, jelikož není nadřízený správní orgán. Správní řád v tomto ohledu nehovoří jednoznačně," uvedl Portmann, který nepostoupil do závěrečných fází volby. Už hned po konkurzu prohlásil, že rada ústavu vyřazovala kandidáty z tendru nezákonně, žádal ji o nápravu. Rada jej ale nevyslyšela.

Dnes zpochybnil průběh celého výběrového řízení včetně volby ředitele a vyzval Radu ÚSTR, aby zrušila platnost všech vyhlášených výsledků konkurzu včetně jmenování Hazdry ředitelem ústavu.

ČTĚTE VÍCE:

Bývalý náměstek ÚSTR Hazdra se ujal funkce 1. května. Ve třetím kole konkurzu jej zvolila šestičlenná rada ústavu na konci dubna, získal nadpoloviční většinu hlasů.

O místo šéfa ústavu, který má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, mělo zájem pět kandidátů. Proti průběhu konkurzu a následným rozhodnutím rady se ohradil i další kandidát a Konfederace politických vězňů ČR ho dokonce označila za podvodně zorganizovaný. To však rada ústavu odmítla. Činnost ústavu provázejí pře politiků i zaměstnanců od jeho založení.

Autoři: ,