Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci, které chce stíhat policie, zatím neví proč. Zřejmě kvůli kauze ROP Severozápad

Josef Novotný (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Novotný (ČSSD) | foto: Martin Stolař, MAFRA

KARLOVY VARY Dva poslanci z Karlovarského kraje, Jaroslav Borka (KSČM) a Josef Novotný (zvolen za ČSSD), o jejichž vydání Sněmovnu žádá policie, zatím nevědí, z čeho je kriminalisté hodlají obvinit. Že by mělo jít o případ údajně zmanipulovaných projektů ROP Severozápad, je zatím spíš spekulace, byť pravděpodobná, uvedli ve středu.

Borka chce, aby jej Sněmovna k trestnímu stíhání vydala, neboť se cítí zcela nevinný.

„Nemám vůbec žádné papíry, žádnou obsílku. Dozvěděl jsem se to jen z médií,“ řekl Josef Novotný, poslanec a bývalý hejtman Karlovarského kraje, který odešel z ČSSD, ale zůstává členem jejího poslaneckého klubu.

„Nevím, o co jde. Byl jsem na mandátovém výboru, ale odmítli mi to dát, protože je to jen pro členy výboru,“ dodal Novotný, který dřív působil v ROP Severozápad jako řadový člen výboru regionální rady. „Cítím se ale nevinen. Vůbec nechápu, o co jde,“ řekl.

Borka v prohlášení uvedl, že požádá plénum Sněmovny, aby jej ke stíhání vydalo. „Žádost o vydání se pravděpodobně týká mého působení v hodnotící komisi ROP Severozápad, s tím, že byly porušovány zákony České republiky a finanční zájmy Evropské unie. K tomu mohu dodat pouze to, že jsem vždy vykonával vše pro to, aby hodnocení bylo objektivní a nestranné,“ uvedl Borka v prohlášení.

„Jsem si jist svým postupem v souladu se zákonem a jak v mandátovém a imunitním výboru, tak na plénu Sněmovny požádám o vydání,“ doplnil. Mandátový výbor by podle něj měl zasedat zřejmě 18. května a následně by mohl doporučit vydání nebo nevydání obou poslanců k trestnímu stíhání. O tom, zda poslance k trestnímu stíhání vydá, pak rozhodne dolní komora jako celek.

Kauza Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je nyní obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé.

Stíháni jsou mimo jiné i vlivní bývalí politici. Mezi nimi exhejtmanka Jana Vaňhová a její někdejší náměstek a bývalý šéf krajské ČSSD Arno Fišera. Ani jeden z nich v současné době členem sociální demokracie není. Fišera krátce po obvinění opustil stranu úplně, Vaňhová členství pozastavila v prosinci.

Mezi obviněnými je také bývalý šéf krajské ODS a ředitel společnosti Krajská zdravotní Petr Fiala, dalším pak bývalý ředitel Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Vladimír Macholda. Policie znovu stíhá také prvního ředitele úřadu ROP Severozápad Petra Vráblíka, kterého v předchozí kauze ústecký krajský soud viny zprostil. Jeho případ ale vrátil vrchní soud.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.