Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci projednají žádost o prodloužení nouzového stavu, vojenské zdravotníky i daně

Zleva ministr zdravotnictví Roman Prymula, místopředseda vlády, ministr... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva ministr zdravotnictví Roman Prymula, místopředseda vlády, ministr... | foto: ČTK

Praha Vláda v úterý na mimořádné schůzi projedná návrh, aby požádala Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu. V tiskové zprávě o tom informoval úřad vlády. Letošní druhý nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 3. listopadu. Kabinet ho může prodloužit jen po předchozím souhlasu poslanců.

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nejsou ohledně úmyslu nouzový stav prodloužit ve vládě rozpory. Sněmovna by projednávala žádost kabinetu pravděpodobně v pátek 30. října, sdělil její předseda Radek Vondráček (ANO).

Poslanci by měli projednat rovněž souhlas s pobytem vojenských zdravotníků členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie v Česku. Do sněmovního finále by mohli poslat vládní návrh širších daňových změn, který by mohl zahrnout také výraznější snížení daní většině zaměstnanců.

Poslanci se sejdou v úterý odpoledne. Kromě projednání pobytu vojenských zdravotníků budou vzhledem k epidemii nového koronaviru nadále zasedat v polovičním počtu. Ke schválení působení cizích vojáků v Česku jsou nutné hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101 z nich.

Žádost o souhlas s prodloužením nouzového stavu bude vláda schvalovat v úterý v poledne. Sněmovna by návrh projednala pravděpodobně v pátek.

Už v úterý by poslanci měli schvalovat vládní návrh, podle kterého by mohlo přicestovat do Česka na pomoc s epidemií covidu-19 až 300 vojenských zdravotníků ze spojeneckých zemí až na 90 dnů. Návrh podléhá souhlasu obou parlamentních komor, Senát jej projedná zřejmě ve čtvrtek. Zatím je dojednán příjezd 28 lékařů Národní gardy ze Spojených států. Dorazit by měli koncem týdne.

Příspěvek 5000 korun by měli podle vládního návrhu dostat starobní důchodci i lidé s invalidní nebo s pozůstalostní penzí v prosinci. Rozpočtové náklady se odhadují na 15 miliard korun. Sociální výbor podpořil z desítky poslaneckých úprav jedinou. Doporučil schválit pozměňovací návrh ODS, podle kterého by se starším penzistům zvyšoval měsíční důchod o 1000 korun po 25 letech v penzi místo po dovršení 85 let věku, jako je tomu nyní. Sněmovna bude o podobě předlohy hlasovat zřejmě v pátek.

Návrh daňových změn předpokládá zejména zavedení stravenkového peněžitého paušálu jako alternativy k nynějším stravenkám a vyšší zdanění cigaret. Rozpočtový výbor chce do předlohy zařadit také snížení spotřební daně z nafty nebo možnost mimořádných odpisů majetku pro podnikatele a firmy. Snížení daně z příjmu většiny zaměstnanců na 15 procent chce spolu s avizovaným zrušením superhrubé mzdy podat k vládní předloze premiér Andrej Babiš (ANO). Nyní činí efektivní zdanění 20,1 procenta.

Ve druhém čtení by Sněmovna měla projednat také širší změny v exekucích. Ústavně-právní výbor odmítl návrhy na zavedení místní příslušnosti exekutorů a nechce uzákonit ani slučování exekucí na jednoho dlužníka u jednoho exekutora. Sněmovna by mohla ve finále schválit na návrh vlády zejména zálohy věřitelů na náklady vymáhání dluhu a zastavování dlouhodobě bezvýsledných exekucí. Z poslaneckých snah by mohly dostat šanci mimo jiné úpravy, které míří na některé dluhy z minulosti.

V úvodním kole by poslanci mohli začít projednávat sporný návrh nového stavebního zákona, od něhož si vláda slibuje výrazné urychlení a zjednodušení stavebního řízení. Podle odborníků se řízení novým zákonem zrychlí, mohou být ovšem narušeny veřejné zájmy. Zástupci některých opozičních stran pokládají vládní předlohu za nepřipravenou a nekoncepční, k zamýšleným cílům podle nich nepovede
.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.