Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci si zřejmě schválí zrušení doživotní imunity

poslanecká sněmovna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy poslanecká sněmovna | foto: Lidové noviny

PRAHA Poslanci budou opět rozhodovat o omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců. Schvalovat by měli také návrh na regulaci anonymních akcií. Sněmovna se bude zabývat rovněž zrušením daňového osvobození církví při prodeji majetku, který jim stát vrátí v restituci.

Poslanci by dále měli zvolit nového zástupce ombudsmana po Jitce Seitlové, které končí mandát. Únorová schůze dolní komory začne v úterý odpoledne.

Poslanecká imunita jen po dobu mandátu

Zrušení doživotní imunity poslanců, senátorů a ústavních soudců by měla dolní komora bez potíží schválit. Imunita by měla podle ústavní novely trvat jen po dobu mandátu. Stejnou předlohu Sněmovna schválila už před rokem. Později ale narazila v Senátu, senátoři ji i kvůli absencím řady z nich nepřijali o dva hlasy. Poslanci a také senátoři obratem předložili úpravy znovu.

Vládní návrh o regulaci anonymních akcií provází kritika opozice. Tvrdí, že není dostatečná, a volá po úplném zrušení cenných papírů na držitele.

Akcie trochu jinak

Vlastník anonymních akcií bude mít v případě, že bude zákon platit, tři možnosti - zaknihovat akcie u centrálního depozitáře, uložit je pod jménem u registrované banky, nebo se rok od účinnosti zákona anonymní akcie transformují na akcie na jméno.

Předlohy o zrušení osvobození církví od daně z příjmů při prodeji vráceného majetku jsou ve Sněmovně hned dvě. Kabinet podpořil novelu Michala Doktora (Jihočeši 2012), který církevní restituce pomohl loni ve Sněmovně prosadit; k obdobné předloze ČSSD vláda zaujala neutrální postoj.

V úvodním kole projednávání se budou poslanci zabývat také návrhem ODS, podle kterého by věznění zákonodárci nepobírali plat, náhrady a neměli by nárok ani na další výhody. Předloha by se mohla aktuálně týkat Romana Pekárka (dříve ODS), kterému soud vyměřil pětiletý trest odnětí svobody za korupci a v lednu ho vyzval k nástupu do vězení.

ČTĚTE TAKÉ:

Nového zástupce ombudsmana budou poslanci vybírat ze tří kandidátů. Senát i prezident navrhli shodně poslance ČSSD Stanislava Křečka, horní komora pak také experta na správní právo Filipa Dienstbiera a Václav Klaus bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský podpořil Dienstbiera; v případě zvolení Křečka nebo Vesecké by prý zvážil rezignaci.

Únorová schůze Sněmovny čítá celkem 180 bodů. Je mezi nimi také několik předloh vazebně stíhaného Davida Ratha (dříve ČSSD). Očekává se, že tyto novely, stejně jako ale i řada dalších, zůstanou zatím neprojednány. Schůze by měla trvat dva týdny.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.