Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci už nebudou obcházet zákon, přijdou o odměny z dozorčích rad

Česko

  10:38
PRAHA - Poslanci už v budoucnu nebudou dostávat žádné odměny navíc za funkce ve správních a dozorčích radách veřejných institucí.
Poslanecká sněmovna (ilustrační foto).

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

Premiér Petr Nečas to řekl Hospodářským novinám (HN). Členstvím v dozorčí radě si někteří poslanci měsíčně vydělali až stovky tisíc korun navíc. Podle HN však nezákonně. Obcházeli totiž zákon o střetu zájmů.

"Pokud je někdo v nějakém takovém orgánu z titulu své ústavní funkce, tak je za členství z titulu této funkce také odměňován," řekl HN premiér.

Podle zákona o střetu zájmů nenáleží poslancům, kteří zastupují stát ve státních nebo polostátních firmách, žádná odměna. Je to totiž součást jejich poslanecké práce.

Někteří poslanci ale podle HN zákon obcházeli a třeba od Všeobecné zdravotní pojišťovny si nechávali vyplácet odměny s odůvodněním, že pojišťovna je veřejnoprávní, a nikoliv státní.

Stejně postupovali i v případě Státního fondu dopravní infrastruktury a Státního fondu rozvoje bydlení. Podle poslanců se totiž nejedná o firmy, ale o fondy.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat