Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na skládacím kole do Sněmovny? Ne, řekla policie a člena NERVu vykázala

Skládací kolo ve Sněmovně? Problém. foto: Daniel Münich - Facebook

Daniel Münich je člen Národní ekonomické rady vlády (NERV). Na sociálních sítích si postěžoval na přístup policie, když na důležité jednání dorazil na takzvané skládačce. Policisté ho vykázali, kolo si s sebou vzít nesměl. Neuspěl ale ani u nedalekých garáží, kam byl poslán. „Pal vocuď, cyklisto,“ okomentoval svoji zkušenost s ekologickým způsobem dopravy do Poslanecké sněmovny.
  19:26

„Od registrace hostů Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky (PSP) mě paní s policií vykázala s tím, že složené kolo si nejenže nesmím vzít dovnitř na jednání, ale že si ho dokonce ani nesmím nechat v šatně pro hosty. Až po mnoha minutách marného přesvědčování, že složené kolo je velikosti kufříku, mi bylo paní řečeno, že si tedy mohu kolo odložit do garáží PSP. Nechápal jsem, proč mi to neřekli rovnou,“ napsal Münich na sociálních sítích.

Vykázáním z PSP to ale nekončilo. Policií byl odkázán na nedaleké parkoviště, kde podle nich bylo možné kolo odložit. „Vyrazil jsem tedy do garáží PSP. Ty jsou vzdálené zhruba dvě stě metrů od vchodu do Sněmovny až na horním Malostranském náměstí. Takže tam a zase zpět ke vchodu PSP skoro půl kilometru. U vjezdu do garáží mi ale překvapený policista hodně suše sdělil, že kola, a to ani skládací a kapesní, do garáží rozhodně nesmí a basta. Přes pět minut jsem ho přesvědčoval, aby si tedy alespoň zavolal zpět na recepci Sněmovny, odkud mě do garáží poslali. Ať si to ujasní,“ dodal.

Po strastiplné cestě se mu nakonec podařilo zjistit, že Sněmovna sice disponuje garáží, kde je možné ponechat kolo, respektive skladem, ale jelikož není držitelem průkazu stálého pracovníka, kolo tam stejně ponechat nemohl.

„Tak jsem se tedy vrátil s kolem do recepce PSP ulicemi přeplněnými auty, vrátil jsem kartičku hosta PSP, odjel a dal si na uklidnění jedno pivo,“ popisuje svou nelibou zkušenost člen Národní ekonomické rady vlády.

Zkušenosti s cestováním na kole po Praze a důležitých úřadech má, ale s podobným jednáním se ještě nesetkal. „Jezdím po Praze na skládacím kole, které po složení zabírá prostor jen menšího cestovního kufříku. Doposud jsem na něm byl všude včetně Národního divadla, Senátu PČR, Úřadu vlády a nevím kde ještě. Jediné místo, kam mě s ním za deset let nepustili, byla Vysoká škola ekonomická,“ přibližuje své zážitky.

Münich má pro cyklisty, kteří se chystají na jednání do Sněmovny radu. „Až někdo vyrazíte jako host do PSP, jeďte raději do centra autem, protože automobilisté tam jsou vřele vítaní. Cyklisté, jako nepříjemný hmyz, nikoliv. Do PSP tedy příště půjdu, až si absurditu věci vedení uvědomí a něco s tím udělá,“ dodává na závěr k zamyšlení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!