Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslechněte si: za hlas starostovi dostali pivo zdarma a lístky na Rytmuse

Česko

  6:35
PRAHA - Piva, cola i jídlo zdarma a k tomu minimálně 300 korun na ruku. Už ve čtvrtek se začne Krajský soud v Brně zabývat údajným uplácením při komunálních volbách v městské části Brno-sever. Poslechněte si nahrávky, které představují klíčové důkazy, že se ve městě kupčilo s hlasy.

Modrý náramek, za který voliči dostali zdarma dvě piva, nealko a jídlo. Podmínkou bylo vhodit do urny obálku s již vloženým hlasem. foto: NFPK

Zejména kolem modrých „VIP“ náramků se pro některé voliče točily komunální volby na severu Brna. Mluvilo se o nich především v místní romské komunitě. „Když šel volit, tak ho dostal zdarma,“ vysvětloval jeden z obyvatel, jak náramek mohl zájemce získat.

Jeho slova zachytil skrytý diktafon, se kterým do Brna vyrazil Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci, aby podezření, že se v oblasti kupčí s hlasy, zdokumentoval. „Buďto výměnou za hlas ve volbách dostávali náramek, který jim zajistil zábavu zdarma včetně pití a jídla, nebo jim za hlasy rovněž vyplatili peníze,“ shrnul svá zjištění. Někteří hovořili o třech stovkách, jiní o tisícikoruně.

Lidovky.cz mají nejprůkaznější nahrávky k dispozici a zveřejňují je v plném znění tak, jak je získaly. „V Brně jsem strávil celý den, vyzpovídal jsem desítky Romů,“ doplnil Koniezcny. 

(pro poslech musíte použít prohlížeč Google Chrome)

Z audiozáznamů je zřejmé, že nestačilo pouze jít volit, ale hodit do urny lístek, který dostali do ruky. „Když volil starostu, tak dostal náramek jako pozvání, tak to je normální ne?“ konstatoval oslovený volič. Nutnost volit starostu zmínili i další obyvatelé. Byl jím míněn Rostislav Hakl (ČSSD), který však jakékoli nařčení z kupčení s hlasy odmítá a považuje to za politický boj.

“Beru to jako provokaci. Všichni političtí soupeři vědí, že s romskou komunitou jednám, a její občané mě chtěli volit. Odmítám ale jakékoliv kupčení, a pokud se tak stalo, je to politický boj. Nikdo z ČSSD však nikomu nic nedal,“ zdůraznil už dříve Hakl.

Lístky rozdával místní mafián

Výhody modrého náramku mohli voliči uplatnit v kulturním domě  Musilka, kam se zdarma dostali na romskou zábavu, na níž měl vystoupit i známý raper Rytmus. Kdo za kupčením s hlasy stál, však není dosud jasné. „Jeden borec, mafián místní,“ řekl vyhýbavě zpovídaný volič. Další dotázaný řekl, že mu nějaký „olah“ dal obálku už s vyplněným volebním lístkem.

ČTĚTE TAKÉ:

Nadační fond proti korupci podal kvůli uplácení trestní oznámení na neznámého pachatele a otázkou, kdo zejména romskou komunitu ze severu Brna uplácel, se tak zabývá místní policie. Čtvrteční soud řeší stížnost na volby, kterou podali místní členové KDU-ČSL, kteří s protikorupčním fondem spolupracují a sami také získali několik svědectví, že se s hlasy obchodovalo. Krajský soud v Brně může stížnost zamítnout, nařídit přepočtení hlasů, ale v krajním případě i opakování voleb.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat