Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pospíšil odvolá šéfa věznic a zruší Němcovi lukrativní zakázku

Ministr spravedlnosti Pospíšil ruší tendry po exministryni Kovářové.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spravedlnosti Pospíšil ruší tendry po exministryni Kovářové. | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) odvolá generálního ředitele Vězeňské služby Luďka Kulu. Vedení českého vězeňství také čeká komplexní audit a reforma. Samotné Generální ředitelství Vězeňské služby ČR by mělo opustit 40 procent zaměstnanců. Kulu dočasně nahradí ředitel pardubické věznice Jiří Tregler.

Pospíšil to řekl na tiskové konferenci.

Kula do čela vězeňské služby přišel v dubnu 2005 z Brna, kde šéfoval bohunické věznici. U vězeňské služby začínal v roce 1986 jako strážný. Ve vedení vězeňské služby nahradil Kamilu Meclovou, která rezignovala po neshodách s tehdejším ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem.

Když Němce po volbách v roce 2006 vystřídal ve vedení ministerstva spravedlnosti Pospíšil, Kulu ve svém úřadu ponechal. V roce 2008 ho postavil mimo službu kvůli obvinění ve věci zakázky na rušičky mobilních telefonů ve věznicích. Po zrušení obvinění ho povolal zpět do funkce.

Luděk Kula.

Zruší tendr, který vyhlásila Kovářová
Pospíšil také zruší tendr na provozování elektronického systému domácího vězení, který vyhlásila jeho předchůdkyně Daniela Kovářová. Pravidla tendru se podle Pospíšila měnila v neprospěch státu. Úřad také neuzavře smlouvu na právní služby s advokátní kanceláří exministra Pavla Němce.

Rušení tendrů je osobní mstou ministra Pospíšila, který se chová zaslepeně, uvedl bývalý ministr Pavel Němec.

Úřad také s Němcovou kanceláří neuzavře smlouvu na právní služby, ačkoliv Němcova společnost tuto zakázku získala ve výběrovém řízení. Nepřijatelné podle Pospíšila bylo především to, aby datové centrum s informacemi o vězních spravovala a vlastnila soukromá firma. Měl by ho podle něj mít pod kontrolou stát. Ministerstvo podle něj také nesouhlasí s tím, aby stát firmám provozujícím domácí vězení platil vstupní poplatky v řádu stovek milionů korun. Nové výběrové řízení na takzvané elektronické náramky pro vězně vypíše nové výběrové řízení zřejmě koncem září.

Premiér Nečas dal ministri spravedlnosti plnou důvěru.

Němec: Je to osobní msta
Premiér Petr Nečas, který s Pospíšilem na tiskové konferenci vystoupil, prohlásil, že pochybné zakázky jsou nepřijatelné ve všech státních úřadech, na ministerstvu spravedlnosti je to podle něj ale nebezpečné. Kritizoval přitom přímo exministra Němce. Ministerstvo spravedlnosti je nutné "odněmcovat", poznamenal mimo jiné.

Němec považuje Pospíšilovy kroky za osobní mstu. "Nenávist Jiřího Pospíšila ke mně zjevně nezná mezí. Ve své zaslepenosti řádí i v agendách, se kterými nemám vůbec nic společného. Mrzí mne, že se do osobní msty nechává zatahovat i premiér, od kterého bych očekával, že si opatří nestranné informace o skutečném stavu věcí," sdělil ČTK.

Kovářová se zatím nechtěla k Pospíšilovu rozhodnutí vyjadřovat. Uvedla pouze, že podobné kroky jsou v pravomoci ministra. "Jsem na dovolené a vůbec nesleduji dění v České republice, takže až se vrátím, tak se s tím seznámím a zjistím co a jak," řekla ČTK.

Dvoumiliardovým tendrem na provozování elektronického systému domácího vězení se zabývá také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kvůli pochybnostem v soutěži vydal předběžné opatření, podle kterého nesmí ministerstvo zatím podepsat smlouvu s případným vítězem výběrového řízení. Média už dříve uvedla, že v komisi, která posuzovala nabídky, zasedali lidé s vazbami na Němce.

Kovářovou do úřednického kabinetu Jana Fischera vybrala ODS, kterou tehdy vedl Mirek Topolánek. Pospíšil nicméně některé její kroky kritizoval už v době, kdy na ministerstvu působila. Také Nečas se dnes pozastavoval nad tím, že ministerstvo pod jejím vedením chybovalo v tolika výběrových řízeních. Bude podle něj předmětem dalšího zkoumání, zda to bylo zanedbáním, nebo záměrem. Pospíšil nevyloučil, že kvůli pochybným zakázkám ministerstvo podá trestní oznámení.

Zrušená výběrová řízení, odvolaný náměstek
Pospíšil si po nástupu do úřadu nechal vypracovat prověrku problematických výběrových řízení. Kromě tendru na elektronické náramky zrušil i několik dalších zakázek. Ukončil například výběrové řízení na správu justičního paláce v Praze Na Míčánkách (za 146 milionů korun) a tendr na vymáhání pohledávek ministerstva spravedlnosti (za 120 milionů korun). Nový ministr zrušil i tendr na poradenství ve veřejných zakázkách, který vyhrála advokátní kancelář Jansta, Kostka. Pospíšilův zásah se týká i několika zakázek v IT oddělení ministerstva a smlouvy na dodání osobních automobilů.

Pospíšil kvůli pochybným tendrům také odvolal náměstka pro ekonomiku Jaroslava Gacku a některé ředitele odborů ministerstva, kteří podle něj byli za vypsání zakázek odpovědní.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...