Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Postižené dítě má nárok na výživné i v dospělosti, rozhodl soud

Česko

  10:29
BRNO - Třicetiletá žena z Černošic u Prahy se kvůli postižení o sebe nedokáže sama starat. Ústavní soud nyní rozhodl, že má stále nárok na výživné od otce. A to i přesto, že pobírá invalidní důchod a příspěvky na péči. Tyto příjmy totiž podle její matky nepokrývají životní náklady nesvéprávné dívky.

Zdravotní postižení - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Pokud se dítě objektivně nemůže samo živit, nezaniká vyživovací povinnost rodičů ani po dosažení zletilosti a přiznání invalidního důchodu, rozhodl Ústavní soud.

Případem se tak musí znovu zabývat Krajský soud v Praze, který se v minulosti postavil na stranu otce. Podle Ústavního soudu ale nezohlednil okolnosti případu. Tentokrát se musí detailně zabývat majetkovými poměry rodiny a nesmí jen odkázat na to, že pokud dívka pobírá důchod a další sociální dávky, nemá už nárok na výživné od otce.

Alimenty vyšší než plat

V posledních dnech Ústavní soud vynesl ještě jeden důležitý verdikt, který se týká placení alimentů. Soud se minulý týden zastal muže, který měl svému dítěti zasílat částku vyšší, než byl jeho měsíční výdělek. Alimenty mu soud vyčíslil na 15 tisíc měsíčně, jeho plat však činil pouze 9500 korun.

Postižená dcera pobírá plný invalidní důchod 8001 Kč a příspěvek na péči 8000 Kč měsíčně. Matka tvrdila, že měsíčně potřebuje více než 20 tisíc korun.

Průměrný měsíční čistý příjem otce činil 71 878 korun. Ústavní soud v nálezu nijak nepředjímá, kolik by měl otec platit. Rozhodne o tom krajský soud. "Musí zhodnotit výdělečné možnosti otce," řekla Janů. Je prý třeba zohlednit také to, že otec v minulosti na rodinu převedl byt.

Dívka je nesvéprávná, potřebuje celodenní péči. Není schopna udržovat hygienu ani sama jíst. Žije ve společné domácnosti s matkou, která je zároveň její opatrovnicí. Matka z důchodu a příspěvku na péči hradí náklady spojené s chodem domácnosti, se zajištěním potřeb dcery a službami ve stacionáři.

Rodičovství trvá až do smrti

Podle ústavních soudců je nutné dbát na správný výklad zákona. "Děti mají právo na péči rodičů, pokud nejsou schopny samy se živit. Ani dávky od státu tuto povinnost neruší nebo plně nenahrazují," řekla novinářům soudkyně zpravodajka Ivana Janů.

Vztah mezi dítětem a rodičem podle ní nikdy nekončí. "S manželem se můžete rozvést, ale rodičovství trvá až do smrti," uvedla Janů. Ústavní soud ale také zdůraznil, že dospělé a zdravé děti za své majetkové poměry zodpovídají samy - záleží na jejich píli a schopnostech.

Zároveň ale platí, že děti mají právo podílet se na životní úrovni rodičů do té doby, než jsou schopny samy se živit, což u vážného zdravotního postižení nepřipadá v úvahu. Rodiče při tom mají právo na pomoc státu, ale rodinná odpovědnost je prvořadá, zdůraznila Janů. "Zapomíná se na to, že i děti mají vůči rodičům, pokud se nemohou živit sami, vyživovací povinnost," dodala soudkyně.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat