Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Požadavek na odvolání šéfa antimonopolního úřadu Rafaje probere Babiš s ČSSD

Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj. | foto: ČTK

Praha Premiér Andrej Babiš (ANO) plánuje v pondělí s koaličními sociálními demokraty probrat požadavek na návrh odvolání šéfa antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petra Rafaje. K odvolání Rafaje vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústecký kraj. Sociální demokraté uvádějí, že výměna v čele úřadu je na místě. Podle informací Rafaj nebyl na pondělí na Úřad vlády pozván. Druhý mandát mu skončí v polovině příštího roku, podle zákona nemůže být jmenován potřetí. Jeho odvolání je v kompetencích prezidenta Miloše Zemana.

Vedle výzvy neziskových organizací dostal premiér i dopis s podobným požadavkem z Ústeckého kraje. Důvodem mají být mimo jiné Rafajovy kauzy z poslední doby. V uplynulém týdnu se premiér k požadavku odmítl vyjádřit s tím, že se s materiály seznámí a vládní strany k tomu zaujmou „nějaké stanovisko“. Uvedl také, že výzvách zatím nejednal s prezidentem, schůzku s ním v nejbližší době sjednanou nemá. Podle vyjádření ÚOHS k odvolání není důvod, protože Rafaj nebyl z ničeho obviněn.

Servery IHNED.cz a Aktuálně.cz v uplynulém týdnu napsaly, že se policie zajímá o Rafajovy schůzky s hejtmanem Jiřím Čunkem. Schůzky daly do souvislosti mimo jiné s rozhodováním o soutěži na projekt kontroverzní nové zlínské nemocnice za osm miliard, který Čunek tvrdě prosazuje. Čunek schůzky přiznal, podle něj společně řešili jeho „senátní aktivity“. Podobně mluví i Rafaj.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje k odvolání Rafaje vyzvalo vládu na konci června. Žádá i o reformu rozhodovacích mechanismů úřadu. Rozhodování ÚOHS ohledně veřejných zakázek podle náměstka hejtmana pro dopravu Jaroslava Komínka není transparentní a má znaky svévole.

Loni v březnu policie zasahovala na antimonopolním úřadu kvůli tendru na výběr mýta. Letos v červnu pak server Aktuálně.cz upozornil na to, že Rafaj užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby. Záloha 3,5 milionu na byt v Brně byla ale zaplacena z Rafajova konta.

Předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je Rafaj od 9. července 2009, pro druhé funkční období prezident bývalého poslance sociální demokracie jmenoval v červnu 2015. Za necelý rok tak Rafajovy vyprší druhý šestiletý mandát. Zákon o antimonopolním úřadu uvádí, že prezident může odvolat předsedu úřadu na návrh vlády. Odvolat ho lze jen, pokud nevykonává funkci po dobu delší než šest měsíců, nebo narušuje závažným způsobem důstojnost své funkce anebo nezávislost a nestrannost úřadu.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Čína se třese: obří přehrada Tři soutěsky je naplněná k prasknutí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stará zkušenost praví, že když si namočí nohy slavný sedící Buddha, vytesaný do skály u čínského Le-šanu před více než...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!