Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Pozdě, ale přece,‘ píší Slováci ke stíhání Jakeše a dalších komunistů za střelbu na hranicích

Česko

  10:05
BRATISLAVA - Stíhání tří představitelů někdejšího komunistického Československa v souvislosti s používáním střelných zbraní na hranicích je aktem spravedlnosti, rozhodnutí policie ale přichází pozdě. Píše se to ve středu ve slovenském tisku v souvislosti se stíháním generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara za zneužití pravomocí.

Bývalý generální tajemník Komunistické strany Československa Miloš Jakeš. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Při čtení zprávy, že česká policie kvůli střelbě na hranicích začala trestní stíhání vůči třem komunistickým pohlavárům, člověk cítí jisté zadostiučinění. Vzhledem k tomu, že vrcholní představitelé komunistické strany i samotní příslušníci Pohraniční stráže, kteří střežili ‚železnou oponu‘, dosud trestu unikali, je to významný precedens,“ napsal list Pravda.

Policie stíhá bývalé komunistické šéfy Jakeše a Štrougala kvůli střílení na hranicích

Podle listu se ovšem nelze zbavit dojmu, že celá záležitost trvala až příliš dlouho, což označil za smutnou vizitku fungování justice v bývalém Československu. Pravda v této souvislosti připomenula, že někdejší nejvyšší představitel Německé demokratické republiky Erich Honecker již v roce 1992 stanul před soudem kvůli smrti lidí, kteří se při útěku za Západ pokoušeli překonat přísně střeženou hranici. Projednání kauzy německý soud později zastavil kvůli Honeckerově vážné nemoci.

Miloš Jakeš ve filmu Pavla Křemena Milda.
Bývalý předseda československé komunistické vlády Lubomír Štrougal na snímku...

Podle listu Jakeše (97), Štrougala (95) a Vajnara (89) nelze litovat stejně tak, jako málokdo lituje starce - někdejší strážce v nacistických koncentračních táborech, kteří se ještě čas od času postaví před soudní tribunál. „Oni nejenom že komunistický režim drželi u moci, ale byli zodpovědní i za tato zvěrstva,“ napsala Pravda k odpovědnosti zmíněné trojice někdejších vysokých politiků v kauze střílení na hranicích.

ZVĚŘINA: Další pokus. Odsouzení Jakeše po 50 letech katarzi nepřinese

„Pozdě, ale přece!“ uvedl nejčtenější slovenský list Nový čas ke stíhání Jakeše, Štrougala a Vajnara. Deník také otiskl vizitky stíhaných a informace o takzvané železné oponě, tedy přísně střežené hranici v komunistickém Československu.

Deník Sme poznamenal, že trojice komunistických pohlavárů nezabránila používání ostré munice na hranicích proti lidem, kteří se snažili uprchnout z Československa.

Autor: