Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
29. listopadu 2019 10:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman ke stíhání Jakeše: Střílení lidí na hranicích je svinstvo, u starých lidí ale trest ztrácí význam

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: WikipediaTomáš KristMAFRA

Střílení lidí na hranicích Československa v době komunistického režimu bylo svinstvo a je třeba ho potrestat, řekl ve čtvrtek prezident Miloš Zeman. Reagoval tak na stíhání tří bývalých komunistických funkcionářů, kterým policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) klade za vinu to, že v souvislosti s používáním střelných zbraní na hranicích zneužili své pravomoci. Případný trest ale u lidí ve vysokém věku ztrácí význam, doplnil prezident v televizi Barrandov.

ÚDV zahájil stíhání někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše (97), bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala (95) a exministra vnitra Vratislava Vajnara (89). Podle dozorujícího státního zástupce Tomáše Jarolímka se stíhání opírá o nově nalezené archiválie. Všichni tři muži jsou stíháni na svobodě. V případě prokázání viny jim hrozí od dvou do deseti let vězení.

Bývalý generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa...
Bývalý předseda československé komunistické vlády Lubomír Štrougal na snímku...

„To, že se stříleli lidé na hranicích, je svinstvo a svinstvo si zaslouží trest,“ řekl prezident. „U lidí, kterým je přes 90 let, už ten trest ztrácí význam,“ doplnil. Předpokládá proto, že bývalí komunističtí funkcionáři v případě odsouzení nepůjdou do vězení. „Poslat je do vězení znamená odsoudit je k smrti,“ podotkl. Podivil se také nad tím, že obvinění přišlo až 30 let po sametové revoluci.

Kriminalisté tvrdí, že kvůli nečinnosti trojice funkcionářů bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit československé hranice, a nejméně dalších sedm lidí bylo zraněno. K roku 1976 vztahuje policie počátek trestné činnosti proto, že tehdy vstoupil v platnost Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, jenž každému člověku zaručoval právo svobodně opustit kteroukoliv zemi včetně vlasti.

Stíhání má podle Jarolímka souvislost s trestním řízením vedeným v Německu. Čeští a němečtí prokurátoři vytvořili společný vyšetřovací tým. Bavorské úřady vyšetřují někdejší členy Ústředního výboru KSČ a příslušníky komunistické pohraniční stráže kvůli údajným vraždám čtyř občanů komunistické Německé demokratické republiky, kteří byli v letech 1967 až 1986 na útěku do tehdejšího západního Německa a Rakouska.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.