Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pozemky ve Vrběticích budou směněny nebo prodány. Cena parcel není vyčíslena

Česko

  11:41
PRAHA/VLACHOVICE - Necelá třetina vlastníků pozemků v areálu muničního skladu Vrbětice na Zlínsku je ochotna svůj majetek prodat státu, další třetina by chtěla pozemky směnit. S dalšími majiteli státní podnik Vojenské lesy a statky ČR (VLS) nadále jedná, řekl Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Pohled na lesem obklopený vrbětický areál. foto: Ministerstvo vnitra ČR

Majetkové vypořádání v areálu, který zasáhl v roce 2014 výbuch muničního skladu, brzdí čekání na dokončení jeho pyrotechnické očisty.

Muniční areál Vrbětice.
Ve Vrběticích začala stavba plotu kolem muničního skladu. Pyrotechnici a...

O výkupu nebo směně pozemků ve Vrběticích rozhodla vláda před rokem 17. února. Areál by měl podle vládních plánů nadále zůstat bez munice. Pozemky ve vrbětickém areálu patří několika různým vlastníkům, od státních institucí po soukromé firmy a osoby. Vojenský technický ústav (VTÚ), který muniční sklady spravuje, hospodaří pouze na jedné desetině pozemků. Vláda upřednostnila odkup a směnu pozemků a jejich získání do vlastnictví státu před druhou variantou, kterou byl prodej soukromým subjektům.

Očekává se, že pyrotechnici v areálu budou ještě řadu měsíců. Hloubkový pyrotechnický průzkum je kvůli počasí přerušen. Informaci o tom, že nyní není možný vstup znalců do areálu, obdržel také starosta Vlachovic, pod které Vrbětice patří, Zdeněk Hověžák (STAN).

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) však podle svých slov bude požadovat, aby se směny pozemků uskutečnily do konce letošního roku. Podle něj by směna mohla být možná i bez toho, aby znalci vstoupili na území znečištěné zbytky munice. „Jsme přesvědčeni, že technicky se to zvládnout dá, požadujeme to po státu a stát přes své organizace to musí zajistit,“ řekl ČTK Čunek.

Poprvé v epicentru. Pyrotechnici ve Vrběticích tam pronikli až po dvou letech

Vypořádáním majetkových vztahů byly pověřeny VLS. Státní podnik podle Caletky oslovil sedmdesát devět vlastníků. „Na nabídku k odkupu či směně odpovědělo čtyřicet devět oslovených, z nichž dvacet čtyři dává přednost prodeji a dvacet tři vlastníků preferuje variantu směny. S ostatními je v současné době ještě jednáno,“ uvedl Caletka.

Dodal, že loni v srpnu VLS uzavřely smlouvu s Lesy ČR. Pokud budou vlastníci chtít své lesní pozemky ve Vrběticích vyměnit a VLS nebude mít adekvátní náhradu, vypomohou Lesy ČR.

K odkupu či směně je ale nutné, aby znalec na místě vyčíslil cenu jednotlivých parcel. Caletka uvedl, že podle vyjádření policie to bude možné až po dokončení pyrotechnické očisty. „Proto byli vlastníci informováni, že na konkrétní nabídku ze strany VLS bude nutno vyčkat až do zpřístupnění areálu muničního skladu Policií ČR,“ dodal Caletka. Očekává se, že pyrotechnici v areálu budou ještě řadu měsíců. Nyní je hloubkový pyrotechnický průzkum kvůli počasí přerušen.

V areálu v roce 2014 vybuchly dva muniční sklady. Oba si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Z areálu byly odvezeny stovky kamionů se zbrojním materiálem.

Autor: