Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha překopala Sudety. Milovníci zimních sportů překreslili volební mapu

Milovníci zimních sportů přepisovali volební mapy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milovníci zimních sportů přepisovali volební mapy. | foto: ČTK

PRAHA Že budou Drahoš, Horáček, Hilšer či Fischer silní ve velkých městech, se očekávalo. Sníh a zimní sporty ale způsobily jednu změnu. Přitáhly totiž voliče těchto kandidátů do pohraničí, kde se kromě zimních radovánek rozhodli i odvolit v prvním kole prezidentských voleb. Vznikly tak lokální anomálie, uzavřená místa v pohraničí, kde vítězil Drahoš nad Zemanem rozdílem několika tříd. Všude kolem přitom suverénně vládl právě Zeman. Ukázala to volební mapa serveru Lidovky.cz.

Díky své poloze jsou některé obce v tomto ročním období cílem zástupů turistů, především lyžařů a běžkařů, kteří za zimními radovánkami dojíždějí i ze vzdálených větších měst. Při té příležitosti si také splnili svou občanskou možnost,  jak ovlivnit boj o Hrad, a v zimních střediscích zároveň odvolí.

To ale také znamená, že zvedají v těchto obcích volebních účast a přenášejí tam své politické preference. Jak je vidět z exkluzivní volební mapy serveru Lidovek.cz, s výsledky voleb tito zimní návštěvníci skutečně zahýbali.

Jak hlasovali vaši sousedé (banner)

Například v jednom z největších zimních středisek, Peci pod Sněžkou, to vypadalo spíše jako v některé z pražských částí. S přehledem zde se 46 % procenty zvítězil Jiří Drahoš, následovali s 13 % procenty Michal Horáček a s 12 % Pavel Fischer. Tak dobře si Drahoš nevedl zdaleka ani v samotné Praze. Zemana tu podpořilo jen 9 procent voličů. Volební účast se vyšplhala velmi vysoko, volební místnosti navštívilo 89 % voličů.

V Božím Daru u Karlových Varů bylo pořadí podobné, místa si vyměnili Horáček a Fischer. I zde vyhrál Drahoš, tentokrát s šestatřiceti procenty, Horáček a Fischer dostali patnáct, resp. osmnáct procent hlasů. Tady byla volební účast vůbec nejvyšší na Karlovarsku, k urnám dorazilo 86 % registrovaných voličů.

Jiří Drahoš díky pravému zimnímu počasí opanoval zimní střediska.
Lyžaři využili možnosti volebních průkazů a volili mimo svá bydliště.

Deštné v Orlických horách, taktéž vyhledávaná destinace lyžařů, viděla souboj dvou kandidátů, kteří se podívají do druhého kola. Tentokrát z něj ale vyšel lépe Jiří Drahoš s 32 %, Miloš Zeman si připsal jen 19 procent. Okolí je jinak v naší mapě jasně označeno jako území ovládané příznivci Miloše Zemana. 

Také v Rokytnici nad Jizerou zvítězil Jiří Drahoš, tentokrát s 35 procenty. Druhý tu byl Miloš Zeman který dostal přes čtvrtinu zdejších hlasů. Rokytnice nad Jizerou se i díky pomoci hostů z měst vyhoupla ve volební účasti nad celorepublikový průměr - evidují zde 66 % účast.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...