17. února 2017 11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Východ Prahy řeší problém s přemnoženými divočáky. V sobotu proběhne jejich odstřel

Divočáci (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divočáci (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Ve východní části Prahy budou v sobotu myslivci odstřelovat přemnožené divočáky. Akce začne v 8:00 a potrvá zhruba do 14:00, řekl předseda mysliveckého sdružení z Horních Počernic Jan Moravec. Myslivci kvůli takzvané naháňce vyzývají obyvatele, aby do lesa v sobotu nechodili. Potíže s přemnoženými divočáky jsou na území Prahy 14, Horních a Dolních Počernic a Běchovic. V uplynulých týdnech zvířata několikrát napadla psy.

„Kolik se nás při naháňce zúčastní, těžko říct. Členové našeho sdružení půjdou všichni, ale hlásí se řada lidí odjinud, že přijdou. Běžně bychom končili kolem poledne, v sobotu se to ale zřejmě protáhne tak do 14:00,“ řekl Moravec. Zda bude sobotní akce v tomto rozsahu jedinou, podle něj nelze nyní říci.

Naháňka, kdy jdou myslivci přímo proti zvěři, bude východně od Černého Mostu mezi Horními a Dolními Počernicemi a Běchovicemi. Myslivci mají vytipovaná místa, kde by divoká prasata mohla být. „V některých místech je ale území tak zarostlé, že tam ani neprojdeme,“ řekl Moravec.

Obyvatele všech dotčených městských částí i návštěvníky pak sdružení vyzývá, aby do oblasti nechodili a ani tady nevenčili psy.

Divoká prasata jsou přemnožena zejména v lesoparku Čihadla a parku U Čeňku. Pražský magistrát již vyzval myslivce, aby zvýšili počet odstřelů a přestali zvířata přikrmovat. V případě, že situaci rychle nevyřeší, pohrozilo město vypovězením nájmu honitby. Radnice Prahy 14 v uplynulých týdnech uvažovala o pořízení pachových ohradníků, ty jí ale odborníci nedoporučili, neboť odpuzovací látka je založena na lidském potu, na který jsou zvířata ve městě zvyklá a ohradník by tak byl neúčinný.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!