29. května 2014 7:27, aktualizováno  14:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha uzavře náplavky, záplavy na Jesenicku způsobily škody za desítky milionů

Ondřejovice, které jsou místní částí města Zlaté Hory na Jesenicku, zasáhly 28.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřejovice, které jsou místní částí města Zlaté Hory na Jesenicku, zasáhly 28.... | foto: ČTK

Praha kvůli stoupající Vltavě odpoledne preventivně uzavře náplavky. Nepřístupné budou břehy řeky v Praze 1 a 2 od nábřeží Ludvíka Svobody po Výtoň a v Praze 5 na dvou sjezdech u loděnice nad Palackého mostem. Jesenicko a Plzeňsko se vzpamatovává z lokálních záplav, které je postihly ve středu a v noci na dnešek. Hladiny tamních řek pozvolna klesají a podle meteorologů by se už neměly dramaticky zvedat.

Vzestup hladin se očekává v povodí horní Vltavy, v Praze dosáhne Vltava prvního povodňového stupně zřejmě odpoledne. Kvůli odtékající vodě z Plzeňska stoupá Berounka ve středních Čechách.

Informaci o uzavření náplavek sdělila mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá. Pro pěší náplavky omezeny nebudou.

Vodohospodáři předpokládají, že Vltava odpoledne v Malé Chuchli dosáhne průtoku nad 450 metrů krychlových za sekundu, což znamená překročení hranice prvního stupně povodňové aktivity. V 09:30 byl průtok 341 metrů krychlových za sekundu, tedy třikrát tolik než ve středu ráno.

Magistrát vyzval řidiče, aby do odpoledne z náplavky odjeli se svými auty. "Poté budou případná parkující vozidla odtažena Správou služeb hlavního města Prahy na odtahová parkoviště," uvedla Hrubá s tím, že za odtažení ani za parkování na odtahových parkovištích řidiči platit nebudou.

Akce omezeny nebudou

Na náplavky pořadatelé naplánovali na dnešek a pátek několik akcí. Na čtvrteční večer například Amnesty International připravil světelnou show k problematice uprchlíků ze Sýrie. V pátek a sobotu se pak má na Rašínově nábřeží uskutečnit pivní festival. Podle Hrubé by ale žádná akce neměla být vzhledem k předpovědi počasí ohrožena, v pátek by již voda měla začít klesat. "Opatření jsme zavedli především proto, abychom zabránili případným ekonomickým škodám," řekla.

Na Jesenicku uzavřely povodně železniční tratě

Na Jesenicku v noci na dnešek postihly bleskové povodně sedm obcí. Nejhůře dopadly Mikulovice, kde voda zatopila sklepy asi stovky domácností. Hladiny toků již klesly a jsou většinou na prvním povodňovém stupni. Na místě však stále pomáhají hasiči. Starostové škody odhadují na desítky milionů korun, poničeny jsou některé komunikace.

Fotogalerie

Zůstávají také uzavřené železniční tratě ve směru z Mikulovic na Písečnou a na Zlaté Hory. Vlaky se zřejmě rozjedou nejdříve v pátek večer. Provoz je podle zástupců Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) nahrazen autobusy. "Obě tratě jsou nyní uzavřeny, trať je zaplavena od středečních 20:23. Ještě v ranních hodinách tam mohly za snížení rychlosti a zvýšených bezpečnostních opatřeních vlaky projet. Ráno byla ale trať definitivně uzavřena," řekl mluvčí SŽDC Jakub Ptačínský.

Na Vysočině škodily bouřky a kroupy

 • Kvůli bouřkám měli hasiči od středečního odpoledne do dnešního rána 15 výjezdů, z nich devět na Třebíčsku
 • V noci škodily bouřky hlavně okolí Budišova na Třebíčsku. Hasiči tam odklízeli kroupy a čerpali vodu ze sklepů rodinných domů
 • Ve vsi Vaneč usazovali mostek přes řeku, který podemlela voda
 • Bouřky nejdříve postihly Pelhřimovsko. V Košeticích odčerpávaly čtyři jednotky hasičů vodní lagunu, která se vytvořila před rodinným domem

Na třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, se v noci na Jesenicku na několik hodin dostaly Černý potok a Vidnávka, o stupeň níž byla řeka Bělá. Obava byla z protržení hráze rybníka v České Vsi, pomocí čerpadel se však hasičům podařilo hrozbu odvrátit. Kvůli rozvodněným tokům byly ve vidnavské místní části Velká Kraš evakuovány ve středu tři desítky dětí z tábora.

Klabava na Plzeňsku klesla, voda teče do Berounky

Pomalu klesají také řeky v Plzeňském kraji, kde se situace zhoršila ve středu. Hasiči po celý den čerpali vodu a odstraňovali spadlé stromy, v noci na dnešek už ale měli klid. Na druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, klesla Klabava v Nové Huti na Rokycansku i Úslava v Plzni. O stupeň níž je Berounka a Úhlava. V regionu sice prší, ale voda už nestoupá. Podle meteorologů by se řeky už neměly v kraji zvedat. Až začne Klabava klesat, rozeberou v Hrádku protipovodňovou stěnu, kterou postavili ve středu mezi Klabavou a Pavloveckým potokem.

Voda z Plzeňska postupně odtéká do Berounky. Bdělost tak dnes mají například ve Zbečně na Rakovnicku, kde voda během noci stoupla zhruba o metr. Od druhého povodňového stupně ji ráno dělilo 15 centimetrů. "Hladina se drží na 306 centimetrech, potíže začínají, když vystoupá tak na 5,8 metru. Tohle je jen takové lechtání," řekl dopoledne starosta Stanislav Dryják. Hladina řeky roste i v Berouně, tam se očekává maximálně druhý stupeň.

Střední Čechy

 • Ve středních Čechách platí první povodňový stupeň, tedy bdělost, na Berounce ve Zbečně na Rakovnicku
 • Řeka tam během noci stoupla zhruba o metr. Těsně pod hranicí pro první stupeň byla ráno i v Berouně.
 • Vzestup Berounky souvisí s postupující odtokovou vlnou z Plzeňska

Za posledních 24 hodin pršelo podle Českého hydrometeorologického ústavu kromě Jesenicka nejvíce také na Mladoboleslavsku a Klatovsku. Podle středočeských hasičů byla ve středu večer nejhorší situace na Kolínsku, kde voda z přívalových dešťů zaplavila sklepy. Dnes se očekává déšť a následný vzestup hladin řek v povodí horní Vltavy. V Jihočeském kraji se dnes ráno voda držela v korytech, na první povodňový stupeň vystoupala jen říčka Černá v Ličově v Novohradských horách. Meteorologové předpokládají první stupeň ještě na Malši a horním toku Lužnice.

Větší vzestup jihočeským řekám nehrozí

 • Řeky v Jihočeském kraji se dnes ráno držely v korytech
 • Na první stupeň povodňové aktivity vystoupala jen říčka Černá v Ličově v Novohradských horách
 • Hladina Lipna se zvýšila jen o pár centimetrů a zůstává pod obvyklým průměrem
 • Voda v řekách na jihu Čech bude ještě dnes stoupat, ale až přestane pršet, průtoky vody se rychle dostanou pod průměr
 • Na ostatních místech povodí Otavy, Blanice, která odvodňují Šumavu, hladiny od středy poměrně výrazně klesly
 • Nejvyšší srážkové úhrny byly kolem 30 až 40 milimetrů, v Jindřichově Hradci to bylo 60, když se tam prohnaly dvě bouřky za sebou. Největší bouřková jádra byla po okraji jižních Čech.
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...