Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Prahu připraví pandemie nejméně o 350 miliard. Krachy firem v metropoli pocítí i zbytek Česka

Restaurace v Letenských sadech otevřely své zahrádky. foto:  Michal Šula, MAFRA

Původní zpráva
Praha - Pražské firmy se podílejí 26 procenty na tvorbě HDP celé země. Městští radní si kvůli koronavirovým restrikcím proto nechali zpracovat studii od poradenské firmy PricewaterhouseCoopers (PwC). Zajímal je osud malých a středních firem s méně než 250 zaměstnanci. Dopady dvouměsíčního sevření covidu-19 podle studie pocítí celá ekonomika.
  18:00

„Celkově lze shrnout, že na základě hrubé ekonomické analýzy je očekáván propad obratu malých a středních podniků se sídlem v hlavním městě Praze v rozmezí 350–580 miliard korun v období 12 měsíců od března 2020 do února 2021,“ uvádí studie. Zatímco nejmírnější scénář počítá s rychlým uvolňováním a návratem k situaci před koronakrizí, maximální výpadek odráží případnou druhou vlnu pandemie.

Luxusní restaurace zlevnily v Praze až na třetinu. Českým hostům se přizpůsobují i pětihvězdičkové hotely

Největší „náraz“ pocítí zejména tři sektory. A to ubytování, stravování a pohostinství, dále pak kulturní, zábavní a rekreační činnosti a také kadeřnické, kosmetické, masážní či terapeutické služby, provozovatelé saun, fitcenter, solárií a dalších. Všude tam se očekává propad tržeb o více než 50 procent.

Zejména v oblasti turismu závisí metropole na zahraniční klientele, jejíž návrat se i přes rozvolnění překážek v cestování hned tak neočekává. „Praha dělala 60 procent cestovního ruchu v Česku. Odhadujeme, že 80 procent tvořili zahraniční turisté. Praha je proto nejohroženějším regionem. Pro mnoho firem to může být likvidační,“ řekl serveru Lidovky.cz Václav Stárek, šéf Asociace hotelů a restaurací.

Bar a kavárna Reublicafé na Žižkově v pondělí přivítala prvního hosta po...
Kolem desáté dopoledne nyní sice začne na předzahrádkách ruch, starají se o něj...

Jeho čísla ukazují, že jen v segmentu cestovního ruchu se propadnou tržby o 400 miliard korun, což v případě pražského podílu znamená 240 miliard. Stárek také upozornil, že každý jedenáctý Čech pracuje v cestovním ruchu. Radní v metropoli si kvůli výpadkům v pražské ekonomice vytvořili pracovní skupinu.

„Pokud budou krachovat malé a střední firmy v Praze, bude to problém pro celou ekonomiku v Česku. Nejde v žádném případě jen o Prahu,“ řekl serveru Lidovky.cz Pavel Vyhnánek (Praha sobě), náměstek primátora, který má na starosti oblast financí a rozpočtu.

Letišti Praha loni klesl zisk o 400 milionů korun

Radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (TOP 09), který je členem ekonomické skupiny, má za to, že dopady budou cítit i mimo oblast turismu. „Byla tady řada dobře fungujících hotelů, které jsou dnes prázdné a budou mít problém s tím, jak se dál uživit. Na to není navázaný jen personál v hotelích, ale i subdodavatelé, výrobci potravin a řemeslníci,“ upozornil.

Ekonomové neztrácejí naději

Ani stovky miliard ztrát na obratu malých a středních podniků ale pro experty nepředstavují kritickou situaci. Mnozí z nich věří, že krize může přinést zajímavé příležitosti a že na ni může navázat rychlý růst. Kupříkladu ekonom Petr Zahradník je přesvědčen, že už na počátku roku 2022 se výkon ekonomiky může vrátit k situaci před březnem 2020.

„Studie si vybrala nejhorší období, které může nastat. Bude-li končit březnem 2021, následný vývoj se tam neprojeví. Pokud nebude recidiva, měl by to být velmi nadějný a pozitivní vývoj ve tvaru písmena v,“ řekl serveru Lidovky.cz Zahradník. Na rozdíl od globální hospodářské krize ta letošní není způsobena ekonomickými důvody. To zvyšuje naději na rychlejší restart.

Zároveň se přimlouvá za vládní kompenzace pro nejvíc postižené sektory. „Vezmeme-li to optikou malých a středních podniků, jejichž byznys je zastaven administrativním rozhodnutím, tam si myslím, že kompenzace nebo udržování nákladů hibernace je legitimní reakce. Přijala to většina západních zemí,“ dodal.

Za víc nocí v hotelu poukázka do kulturního zařízení. Praha schválila vouchery pro turisty

Profesor ekonomie Michal Mejstřík serveru Lidovky.cz řekl: „Jsem optimista. Výpadky budou trochu nižší. Otevírání probíhá relativně rychleji.“ Zdůraznil však, že nejtvrději dopadnou restrikce právě na menší firmy.

„Větší firmy umí lépe pracovat s cash-flow. Rozvinula se u nich zvýšená odolnost. Více počítají s různými hrozbami ex ante. Malé a střední firmy s tím tolik nepočítají,“ upozornil Mejstřík s tím, že mohou zmizet celé trhy. A to nejen v důsledku koronakrize, ale kvůli paralelně probíhající inovační změně.

Propouštění?

Tvrdost dopadů, zejména v náhlém výpadku peněžních toků, vnímá i ekonomka Markéta Šichtařová. „Jde totiž o to, že za ,normálních‘ okolností recese přichází postupně a firmy se na ni připravují tím, že si vytváří na horší časy likviditní polštář. Vypnutí ekonomiky ale přišlo ze dne na den a nebylo možno se na něj připravit,“ napsala serveru Lidovky.cz Šichtařová s tím, že firmy na to budou reagovat propouštěním.

Přesné důsledky budou ale podle ní jasné až v delším horizontu. „Vždy to chodí se zpožděním dvou až tří kvartálů za dnem v reálné ekonomice. Jestliže tedy nejhůř bylo v dubnu, teprve třetí a čtvrtý kvartál budou znamenat největší náraz do míry nezaměstnanosti. Tedy ten přijde v době, kdy firmy už budou mít totální dno krátce za sebou,“ dodala.

Praha nesouhlasí se záměrem vlády sebrat obcím peníze. Na protest magistrát vyvěsí černou vlajku

Podle Šichtařové je nejlepším receptem na krizi snížení daní. „Hrubě nesouhlasím s tím, jak se politická reprezentace předhání v tom, kde jaký výdaj ze státního rozpočtu schválit, protože pro mě dává smysl pouze řešení přesně naruby: totiž snížit příjmy rozpočtu. Neboli dočasně plošně zrušit daně z příjmů,“ je přesvědčená ekonomka.

Snižování daní podporuje i prezident Asociace hotelů a restaurací Stárek. „Ve sněmovně je návrh na snížení DPH na ubytovací služby na 10 procent z dnešních patnácti. To je dlouhodobé opatření, které má určitě smysl,“ uvedl Stárek.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat