Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prasečí chřipka už zabila oficiálně 22 lidí. Dnes přibyla další oběť

Česko

  13:18
PRAHA - Podle ministerstva zdravotnictví je v Česku potvrzeno 22 obětí prasečí chřipky, objevil se však případ úmrtí muže z Břeclavi, který mezi nimi nebyl zahrnut. Mladý muž z ostravské nemocnice, který zemřel ve středu, netrpěl žádným chronickým onemocněním.
Očkování proti prasečí chřipce - ilustrační foto.

Očkování proti prasečí chřipce - ilustrační foto. foto: AFP

Česká republika má již 23 úmrtí v souvislosti s prasečí chřipkou. Za poslední týden se počet potvrzených úmrtí víc než zdvojnásobil, přibylo jich 15. Celkem je hlášeno 873 nakažených, podle hygieniků je infekcí víc. Vyplývá to z oficiálního hlášení Státního zdravotního ústavu, které mají LN k dispozici.

Jen za středu tři oběti
Jen ve středu zemřeli tři lidé nakažení prasečí chřipkou. Ve Fakultní nemocnici Ostrava třicátník, který netrpěl jinou nemocí, jen byl obézní. "Byl to pacient, který byl už delší dobu v kritickém stavu. Nejednalo se o chronika. Umřel na zápal plic, který je jednou z těch komplikací," řekl mluvčí ostravské nemocnice Tomáš Oborný.

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové ve středu zemřel v souvislosti s chřipkou muž s leukémií.

V Nemocnici Břeclav zemřel ve středu večer padesátiletý pacient. Muž trpěl chronickým kardiologickým onemocněním, jehož průběh viróza zkomplikovala.

Odborníci s nárůstem počítali
Masivní nárůst zemřelých odborníci předvídali už minulý týden. "Odpovídá to situaci. Jak jsme viděli minulý týden, je sklon u malé části pacientů k těžkému průběhu," řekl Jan Kynčl, epidemiolog ze Státního zdravotního ústavu.

Další lidí s prasečí chřipkou leží v nemocnicích v těžkém stavu. "Není to jediný pacient, ani dva. Není jich ale ani padesát," odhaduje Kynčl.

Ve středu do ČR dorazila druhá zásilka vakcín proti prasečí chřipce. Jde o 72 tisíc dávek. Celkem už bylo do Česka dovezeno 167 tisíc dávek. Zdravotníci už očkují vytypované rizikové pacienty. Vakcínu mají dostat také vážně chronicky nemocné děti starší deseti let.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!