6. října 2019 13:06, aktualizováno  15:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Právě Chramostová si zaslouží pohřeb se státní poctou, míní předseda Ústavního soudu a chartista Rychetský

Pavel Rychetský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Rychetský. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to právě Vlasta Chramostová, uvedl v neděli předseda Ústavního soudu a signatář Charty 77 Pavel Rychetský ve vyjádření, které poskytl ČTK. Reagoval tak na nedělní úmrtí divadelní a filmové herečky a rovněž signatářky Charty 77 Vlasty Chramostové.

„Po Standovi (Milotovi, manželovi Chramostové) zemřela dnes i Vlasta Chramostová. Opustila nás nejen skvělá herečka, ale i statečná žena, ke které mě vázalo dlouholeté přátelství datované ještě z dob disentu. Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to nepochybně právě Vlasta Chramostová,“ uvedl Rychetský v prohlášení.

Pohřeb se státními poctami připravuje vláda ve spolupráci s rodinou pro populárního zpěváka Karla Gotta, který zemřel v úterý. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil Rychetského výrok za neetický. „Svým nehumánním a neetickým prohlášením jste ublížil posmrtně Vlastě Chramostové i Karlu Gottovi,“ uvedl na Twitteru. Z jeho příspěvku na sociální síti nevyplývalo, zda je to jeho, nebo prezidentův názor. Na dotaz serveru Lidovky.cz uvedl, že jde o jeho názor „jako občana ČR zděšeného z tak hrubého chování.“ 

Premiér krátce po zveřejnění zprávy o úmrtí Vlasty Chramostové na Twitteru uvedl, že je to velmi smutná zpráva a že odešla vynikající herečka a statečná žena.

Vlasta  Chramostová
Herečka Vlasta Chramostová.

Politik, někdejší ministr vnitra a disident Jan Ruml připomněl, že Chramostová byla významnou disidentkou a angažovala se 17 let ve prospěch lidských práv a svobod. „Ano, ona by si zasloužila mít státní pohřeb. Myslím si, že řada lidí to takto cítí a že v duchu toho se bude posledního rozloučení s Vlastou Chramostovou účastnit,“ řekl Ruml.

Další z brněnských signatářů Charty 77, brněnský dramatik Milan Uhde, označil Chramostovou za nezapomenutelnou. „Byl jsem její věrný divák, byla to vynikající herečka disponovaná zejména pro hrdinské role. Byla to i neobyčejně statečná žena, která vykonala obrovskou práci,“ řekl ČTK. 

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru vyzval premiéra Andreje Babiše, aby v souvislosti se smrtí Vlasty Chramostové  svolal mimořádné zasedání vlády. „Svolejte mimořádné zasedání vlády projednejte státní pocty při pohřbu,“ napsal v Tweetu.

06.října 2019 v 13:38, příspěvek archivován: 06.října 2019 v 14:12

Pane premiére, @AndrejBabis, zemřela Vlasta Chramostová. Velká česká herečka, statečná žena, signatářka Charty 77. Komunistický režim ji pronásledoval, ale nezlomil. Svolejte mimořádné zasedání vlády projednejte státní pocty při pohřbu. Děkuji. @lubomirzaoralek

Úmrtí Vlasty Chramostové v neděli předseda vlády označil za velmi smutnou zprávu. „Odešla vynikající herečka a statečná žena,“ uvedl na Twitteru.

Poslední rozloučení s Chramostovou na jevišti historické budovy Národního divadla bude v pondělí 14. října v 11:00, uvedl na dotaz ČTK mluvčí scény Tomáš Staněk. Program a seznam řečníků zatím není znám, bude ale podobný, jak tomu bývá v případech, kdy se česká první scéna loučí s významnými osobnostmi.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...