Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražská nemocnice podává pacientovi lék na koronavirus remdesivir. Gilead do Česka pošle možná stovky ampulí

Covid 19

  10:15aktualizováno  15:03
Praha - Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) už má k dispozici lék remdesivir a podává jej pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19, které způsobuje koronavir. Oznámil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jde o muže na speciálním přístroji, který okysličuje krev. Americký výrobce Gilead ve spolupráci se zdravotníky vytvoří podle představ VFN schéma, podle nějž se remdesivir v Česku dostane k nejpotřebnějším pacientům.

ilustrační snímek foto: ČTK

Lék pro experimentální léčbu byl do VFN přivezen v úterý ráno, nemocnice ho vzápětí intravenózně podala pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19. „Zatím nijak nezareagoval. Bude se podávat jednou denně po deset dní,“ uvedl Balík. 

Muž je od 15. března připojený na speciální přístroj, který mu okysličuje krev. Podle lékařů má vážně poškozené plíce. „Dosavadní léčba pacienta stabilizovala a umožnila mu přežít, než lék dorazil,“ dodal. Lékaři podle něho očekávali, že bude první českou obětí nákazy.

Vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní...
Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) David Feltl.

Podle Balíka, který je ošetřujícím lékařem pacienta ve vážném stavu, se VFN stala účastníkem klinické studie. „Nevíme, jestli ten lék je tak život zachraňující, jak všichni doufáme, jak se to prezentuje,“ zdůraznil. 

„Firma bude muset s námi asi ve spolupráci s intenzivisty, infektology a nepochybně ministerstvem vytvořit jakýsi mechanismus a indikační schéma, podle kterého se tento lék dostane těm nejpotřebnějším,“ doplnil.

Ředitel VFN David Feltl uvedl, že první dávka léku je zdarma. Podle Balíka bude později nutné, aby se na lék „alokovaly pojišťovací zdroje“, ale předpokládá, že několik desítek nebo stovek ampulí nebude finanční zátěží.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Původně měl sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, epidemii se však podařilo zastavit a testy léku byly přerušeny. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO), která remdesivir označila za „nejslibnějšího kandidáta“ v boji proti novému koronaviru, tento lék zabíral i na nemoci SARS a MERS, jež jsou způsobeny příbuzným typem koronaviru.

Lék v americké firmě Gilead vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Společnost ale zároveň v neděli oznámila, že přestává „kvůli přílišné poptávce v posledních dnech“ udělovat povolení k pokusné léčbě. Jedinou výjimku budou tvořit těhotné ženy a děti mladší 18 let. Jeho podání je stále experimentální. „Účinnost se potvrdila na zvířatech, ale chybí nám studie na lidech. Vědět jistě to můžeme během tohoto roku,“ řekl Balík. Mechanismus účinku ale podle něho vypadá přesvědčivě.

Přivítal také, že ministerstvo omezilo předepisování léku Plaquenil. Jeho neodborné podávání by podle něj totiž pacienty mohou vážně poškodit, zejména starší lidi, kteří berou léky na srdce. „Víme, že funguje v laboratorních podmínkách, ale má spoustu vedlejších účinků. V nemocnicích je ale dokážeme ohlídat,“ dodal Balík. Lék s účinnou látkou hydrochlorochin se používá jako antimalarikum nebo dlouhodobé antirevmatikum.

Česko mělo dnes ráno 1289 potvrzených případů nákazy koronavirem. Během pondělka podle webu ministerstva zdravotnictví přibylo 126 případů. Česko má zatím dvě oběti nákazy, vyléčilo se podle dostupných údajů osm lidí.

U zrodu remdesiviru stál český virolog Tomáš Cihlář

  • Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru.
  • Lék remdesivir vyvinul tým lékařů americké společnosti Gilead Sciences, v jehož čele stojí český virolog Tomáš Cihlář. Lék měl původně sloužit pro léčbu krvácivé horečky ebola a v poslední době se o něm píše v souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila letos v lednu remdesivir za "nejslibnějšího kandidáta" na lék proti nemoci COVID-19.
  • Přípravek se nyní testuje a jeho použití pro pacienty s nemocí COVID-19 dočasně schválilo také ministerstvo zdravotnictví ČR. Povolení použít experimentální lék pro pacienta napojeného na mimotělní oběh získala od americké firmy Všeobecná fakultní nemocnice (VFN).
  • Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek 19. března vyzval domácí zdravotnické úřady, aby co nejrychleji schválily použití některých experimentálních léků na koronavirus, včetně remdesiviru.
  • V neděli uvedla agentura Reuters s odkazem na prohlášení společnosti Gilead Sciences, že společnost přestává "kvůli přílišné poptávce v posledních dnech" udělovat povolení k pokusné léčbě remdesivirem. Jedinou výjimku budou tvořit těhotné ženy a děti mladší 18 let. Kalifornská farmaceutická firma sdělila, že v posledních dnech zaznamenala exponenciální nárůst žádostí individuálních pacientů o podstoupení léčby tímto neschváleným lékem, a celý program byla proto nucena zastavit. Nyní se bude soustředit na to, jak lék zpřístupnit většímu počtu lidí.
  • Gilead Sciences je farmaceutická společnost, která se zabývá výzkumem, vývojem a distribucí inovativních léků. Společnost si rovněž klade za cíl péči o pacienty, kteří v různých částech světa trpí chorobami ohrožujícími život. Zaměřuje se převážně na vývoj antivirotik užívaných v boji s HIV a AIDS, v léčbě chřipky či hepatitidy typu B. Založena byla v roce 1987 a sídlí v kalifornském Foster City.
  • Gilead Sciences v minulosti úzce spolupracovala s významným českým chemikem Antonínem Holým, který zemřel v roce 2012. Patenty na Holého léky odkoupila americká firma již v roce 1990. Výsledkem spolupráce Gilead Sciences s profesorem Holým byly léky pro pacienty s HIV a AIDS či pro léčení chronické hepatitidy B.
  • Gilead Sciences stále spolupracuje s českým Ústavem organické chemie a biochemie, který Holý vedl. Za licenční poplatky a patenty, které jsou výsledkem práce profesora Holého a jeho týmu, získává český ústav od americké společnosti téměř dvě miliardy korun ročně. V roce 2006 uzavřela firma Gilead smlouvu s ústavem pro zřízení společného výzkumného centra.
Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat