16. listopadu 2017 12:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražská opozice kritizuje pětimilionovou dotaci pro ‚Okamurovu‘ firmu, chce vysvětlení

Tomio Okamura během předvolební kampaně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura během předvolební kampaně. | foto: ČTK

PRAHA Pražská zastupitelská opozice kritizuje vedení města za pětimilionovou dotaci firmě Miki Travel, jejímž jednatelem je poslanec a předseda SPD Tomio Okamura. Město peníze poskytlo v květnu na festival Japan Week, který začne tuto sobotu. Podle kritiků většina peněz nešla na pronájmy budov v majetku Prahy, jak původně tvrdil radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

O kauze podrobně informoval server Lidovky.cz, více si přečtěte zde.

Kritika zazněla na čtvrtečním mimořádném jednání zastupitelstva. Podle Wolfa nebyla dotace určena výhradně na pronájmy a společnost bude muset vyúčtovat, za co je utratila. Vyjádení firmy a Tomia Okamury ČTK zjišťuje.

Opozice se ve čtvrtek neúspěšně pokusila otázku prosadit na program mimořádného zastupitelstva. Podle šéfa zastupitelského klubu TOP 09 Václava Novotného radní Wolf uvedl na květnovém jednání zastupitele při schvalování dotace v omyl. „Argumentace byla postavena na tom, že se jedná výhradně o náklady na pronájem prostor hlavního města Prahy,“ uvedl. 

Požadavek na vysvětlení podpořily i  ODS, Piráti či komunisté

Dodal, že Kongresové centrum, kde se bude odehrávat většina programu, nakonec poskytne festivalu prostory zdarma. Zaplatit tak bude nutné jen půl milionu na pronájem Obecního domu a údajně i další půl milion za palác Žofín, kde se však podle programu žádná akce odehrávat nemá.

„Tvrdím, že zastupitelstvo bylo uvedeno v omyl a že z pěti milionů jsou nejméně čtyři neznámo kde,“ uvedl Novotný. Jeho požadavek na vysvětlení podpořily i další opoziční strany, například ODS, Piráti či komunisté. Koalice tento ani žádný jiný bod na program nepodpořila, takže nebyl schválen program a zastupitelé se rozešli. Radní Wolf se navíc jednání neúčastnil, protože je s primátorkou na návštěvě Vatikánu.

Wolf ČTK řekl, že o podpoře festivalu magistrát jednal delší dobu s japonskou nadací, která ho celosvětově pořádá. Až ta si poté pro spolupráci vybrala Okamurovu firmu. Dotace je podle něj určena na celkové zajištění organizace festivalu, nejen na pronájmy prostor od města, i když na ty měla jít přednostně. 

Společnost bude muset doložit, na co peníze využila

Pokud si společnost byla schopna vyjednat s akciovou společností Kongresovým centrem lepší podmínky, nemůže s tím magistrát nic dělat, i když firmu vlastní. „Nerozumím, proč to Kongresové centrum udělalo, například Obecní dům fakturuje plnou cenu,“ dodal radní.

Společnost bude muset podle Wolfa magistrátu doložit, na co peníze z dotace využila, stejně jako ve všech podobných případech. „Pokud se najdou nesrovnalosti, musí prostředky buď v plné, nebo v částečné výši vrátit. Takže kontrola tam je,“ řekl Wolf.

Festival Japan Week pořádá japonská soukromá nadace International Friendship Foundation už 31 let v různých zemích světa. Přehlídka japonské kultury a umění začne tuto sobotu na Staroměstském náměstí a potrvá do čtvrtka. V Praze se festival konal naposled před 15 lety.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz