2. prosince 2017 20:15, aktualizováno  21:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krnáčová chce přezkoumat tři týdny starý posudek zřícené lávky. Hledá viníka

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová... | foto: ČTK

PRAHA Pražská primátorka Adriana Krnáčová chce přezkoumat poslední posudek, který hodnotil stav lávky v Praze-Troji. Je starý tři týdny a na riziko neupozornil. Zřícenou lávku nahradí provizorní most, velmi brzy bude v provozu i přívoz. Uvedl to po sobotním jednání primátorky s Technickou správou komunikací a dalšími lidmi její poradce Martin Vodička.

Krnáčová po sobotním pádu lávky, při kterém byli zraněni čtyři lidé, nechá přezkoumat poslední posudek. Je starý tři týdny a na riziko neupozornil. Primátorka chce také provést revizi všech lávek a mostních konstrukcí, prošetření pádu lávky a vyvození odpovědnosti.

Zřícený most má co nejdříve nahradit provizorní konstrukce, její postavení může trvat týdny či měsíce. Zároveň se začne projektovat nový most. Jak uvedl poradce primátorky Martin Vodička, nejrychlejším řešením bude přívoz. Ten by měl začít fungovat v nejbližších dnech.

Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana není v současné době možné provádět šetření na mostu, který do několika týdnů spadne. „Od TSK budeme požadovat všechny dostupné dokumenty, které se lávky týkají. S jejich pomocí se pokusíme najít viníka a zjistit, jak podobným situacím předejít,“ řekl pro Lidovky.cz.

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová...
U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová...

Zbytky lávky v Troji jsou nyní ohrazené zábranami, aby na ně nikdo nechodil. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana statik zjistil, že jsou velmi narušené a mohou kdykoli spadnout. Šetření na místě bude pokračovat i v neděli. „Jsme připraveni poskytnout prostředky pro vyšetřování, zejména čluny a výškovou techniku,“ uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka.

Někteří politici upozornili na to, že o špatném stavu lávky v Troji musela TSK vědět od roku 2009. Technické správě vytkli, že péči o mosty dlouhodobě zanedbává. Podobné podezření vyjádřil i opoziční zastupitel Marek Doležal (TOP 09). „Budu chtít vědět od vládnoucí koalice v čele s ANO, zda nedošlo k pochybení při provádění kontrol technického stavu lávky. Ať už možnou nedbalostí nebo liknavostí,“ uvedl. Podobných míst je podle něj v Praze více. Na vyjádření Technické správy komunikací ČTK zatím čeká.

Jak uvedl irozhlas.cz, stavem mostů v Praze se radní zabývali v dubnu loňského roku. Lávka byla ohodnocena stupněm pět ze sedmi stupňů, což znamená špatný stav. Vykazovala korozi, oslabení lan a atypické poruchy, které oslabují konstrukci a jsou podle zprávy „prakticky neopravitelné“. To se zjistilo už v roce 2009, od té doby monitoring ukázal „progresivní vývoj zhoršování stavebního stavu“.

ČTK, Lidovky.cz