14. května 2019 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražská zoo se příští rok rozroste o dvě slůňata. Plánuje otevřít nový pavilon goril

Březí samice Janita. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Březí samice Janita. | foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Praha Dvě slonice pražské zoologické zahrady jsou březí. Mláďata by se měla narodit zhruba za rok. Novinářům to v úterý řekli zástupci pražského magistrátu a zoologické zahrady v Troji.

Přírůstky očekávají samice Janita a Tamara, které v roce 2017 přivedly na svět Rudolfa a Maxmiliána, první slůňata počatá a narozená v Praze. Jde o jejich další porod, proto chovatelé předpokládají minimální rizika a samice nechávají v běžném režimu. V pražské zoo pořídili už také ultrazvukový snímek. Podle veterináře Romana Vodičky se mláďata vyvíjejí bez komplikací.

Březost slonů trvá zhruba 22 měsíců. Pro hladký průběh porodu by slůně mělo vážit mezi 80 a 120 kilogramy.

Sloni jsou v pražské zoo chováni od roku 1933. Nyní jich návštěvníci mohou vidět sedm. Nejstarším členem stáda je samice Gulab, kterou zoo získala v roce 1966 a je druhým nejdéle žijícím zvířetem v trojské zoo. Dalšími členy jsou vedle Janity, Tamary, Maxe a Rudiho samec Ankhor a samice Shanti, která si zahrála ve filmu s Panem Tau Poplach v oblacích. Zahrada má od března 2013 nový areál nazvaný Údolí slonů, který vyšel na 500 milionů korun. Je to největší komplex, který kdy některá z českých či slovenských zoo otevřela. Sloninec nabízí samostatné stáje i společné vnitřní prostory, které slonům i během zimy umožňují pohyb. Uvnitř mají sloni i vyhřívaný bazén.

Nový pavilon goril v pražské zoo

  • Základní kámen nového pavilonu by měl být položen už na podzim. Zoologická zahrada plánuje otevřít pavilon do dvou let.
  • Stavba by měla stát zhruba 200 milionů korun. V tuto chvíli již bylo investováno 40 milionů korun do projektové dokumentace.
  • Nový pavilon goril se měl začít stavět už v roce 2016. Projekt ale zdrželo odvolání trojské radnice a dvou místních zájmových spolků, které se zamýšlenou stavbou nesouhlasily.
  • V novém pavilonu by měli domov najít také luskouni. Při své cestě do Tchaj-peje o ně požádal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), tamní zoo jejich darování přislíbila.
  • Jde o velmi ohrožený druh savce. "Je to nejvíce nelegálně obchodované zvíře," poznamenal ředitel pražské zoo Bobek. Loví se pro maso a jejich šupiny jsou využívány v tradiční asijské medicíně.
ČTK