27. února 2017 20:30, aktualizováno  20:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražskou ODS povede do voleb Černochová. Klaus mladší má třetí místo

Jana Černochová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Černochová | foto: ČTK

PRAHA Občanské demokraty v Praze povede do letošních sněmovních voleb poslankyně Jana Černochová, která je zároveň starostkou druhé městské části. V pondělí večer o tom v pražském wellness hotelu Step rozhodl regionální sněm ODS.

Druhé místo kandidátky obsadil pražský zastupitel Filip Humplík, který vede pražskou ODS od roku 2013, třetí pozice bude patřit Václavu Klausovi mladšímu, který je expertem strany v oblasti školství. Jako čtvrtý v pořadí bude usilovat o poslanecký post exprimátor Bohuslav Svoboda, následovaný zastupitelkou Prahy 1 Jaroslavou Janderovou. Šestou pozici pak získal současný poslanec Marek Benda.

Černochová je poslankyní od roku 2010. „Jsme připraveni udělat všechno pro to, abychom vyhráli v Praze volby do Poslanecké sněmovny. Podařilo se mi vyhrát na Praze 2, když volební průzkumy dávali ODS osm až deset procent. Získali jsme 26 procent,“ řekla poté, co kandidátku delegáti sněmu krátce před půl devátou schválili.

Petr Fiala (uprostřed) společně s Václavem Klausem ml. (vlevo) a Filipem...
Pražskou ODS povede do voleb poslankyně Jana Černochová.

Kandidátka prošla v navržené podobě, podpořilo ji 61 ze 68 delegátů, dva hlasy byly neplatné. Pražská ODS postavila do voleb celkem 24 lidí.

„Máme tým, máme odhodlání a volby v Praze chceme vyhrát. Jsme připraveni zastavit levicově-populistickou vládu,“ řekl na následné tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala, který se sněmu zúčastnil. „Ukazuje to, že jsme schopni vedle sebe poskládat lidi s různou zkušeností, tak jak to sluší velké politické straně s velkou ambicí,“ uvedl.

ODS se před letošními volbami do Poslanecké sněmovny dohodla na spolupráci se Stranou soukromníků. Svazek podle předsedy strany Petra Fialy zabrání tříštění sil na pravicové straně politického spektra. Jiné strany podle něj mluví o integraci pravice, ODS to už dělá. Soukromníci by měli obsadit zhruba 40 míst na kandidátkách ODS, a to ve všech krajích.

Ve sněmovních volbách do roku 2006 získávali občanští demokraté v hlavním městě pravidelně přes 30 procent, dokonce i přes 40 procent hlasů. V roce 2010 ale už ODS skončila druhá se ziskem asi 24,8 procenta za TOP 09. O tři roky později byla v Praze čtvrtá za TOP 09, hnutím ANO a ČSSD, když dostala asi 12 procent hlasů.

Za ODS nyní zastupují ve Sněmovně Prahu bývalá předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová, exprimátor Svoboda, Černochová a Benda, který se v minulých volbách dostal do Sněmovny díky přednostním hlasům z desátého místa. Celkově získala ODS v posledních sněmovních volbách 7,72 procenta hlasů a 16 mandátů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz