Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražský památník letců se stal terčem turistů. ‚Opilí idioti,‘ zlobí se potomci českých válečných hrdinů

Historie

  5:00
PRAHA - Pražský památník Okřídleného lva, který připomíná československé letce z druhé světové války, se stal destinací pro cestovní agenturu nabízející neomezený alkohol. Turisty po něm nechávala lézt a fotkami se pak chlubila na internetu. Na nevhodné chování upozornil syn jednoho z letců. Majitel společnosti se už za celou záležitost omluvil.

Srovnání fotek mladých turistů u památníku a původních letců. „Věk je podobný, ale rozdíl je neskutečný,“ podotkl autor fotografie. foto: Facebook Derek Rusling

Okřídlený lev stojí na pražském Klárově od června 2017, turisty k němu začala vodit cestovní kancelář Riverside Parties. Potud žádný problém, jenže jak už naznačuje název firmy, nejedná se o klasické „chození po památkách“. V tomto případě se po nich spíš leze. Procházky Prahou totiž průvodci spojují pro většinou mladé turisty s alkoholem a fórky.

Srovnání fotek mladých turistů u památníku a původních letců. „Věk je podobný,...

Srovnání fotek mladých turistů u památníku a původních letců. „Věk je podobný, ale rozdíl je neskutečný,“ podotkl autor fotografie.

„Má to všechno - kulturu, humor, chlast, jídlo a dokonce si můžete udělat vlastní umění a legálně posprejovat zeď Johna Lennona,“ píše na recenzním serveru TripAdvisor například uživatel MicePace o programu prohlídek. „Stručně řečeno tři hodiny chůze, zatímco popíjíte pivo a sangriu. Lepší už to být nemůže,“ glosuje o něco níže další hodnotitel.

Z takových prohlídek ale zrovna u zmíněného památníku často vznikaly fotky, které úctu odkazu československých hrdinů ve službách britského královského letectva (RAF) rozhodně neprokazovaly. Lidé na nich po soše lva lezou a naznačují obscénosti, často pravděpodobně posíleni alkoholem. 

Agentura se těmito fotkami dokonce ještě nedávno chlubila na Instagramu a Facebooku. U jedné z nich, na které na ikonické soše sedí mladá slečna, firma uvedla, že v Praze se můžete svést na okřídleném lvovi. Na svých stránkách zase slibuje během prohlídek neomezený přísun pití a zábavy.

Památník spadá pod městkou část Praha 1, která se o něj podle jejího mluvčího...

Památník spadá pod městkou část Praha 1, která se o něj podle jejího mluvčího příkladně stará.

Na nevhodné chování zákazníků společnost Riverside Parties upozornil až z Londýna Tom Dolezal z organizace Free Czechoslovak Air Force. Dolezal je synem českého letce Oldřicha Doležala. Ten byl kapitánem bombardéru 311. československé perutě, který za války v roce 1943 slavně potopil těžce vyzbrojenou německou zásobovací loď Alsterufer. Organizace združuje především potomky československých letců a uchovává jejich odkaz.

„Neúcta k pomníku okřídleného lva,“ napsal na svůj profil k fotkám Dolezal. Serveru Lidovky.cz řekl, že má pro rozverné chování mladých sice pochopení, v tomto případě však překročilo únosnou mez. „I pokud tito lidé nevědí, jak se chovat, ta společnost to vědět má. Radostně k těm fotkám přidávají své logo a dávají je na sociální sítě,“ nechápe chování zástupců Riverside Parties syn československého pilota, podle kterého takové chování podporuje, aby ho napodobili i další.

Majitel turistické agentury se omluvil s tím, že chování turistů bylo...
U fotek používá agentura hashtagy jako „pivo“, „sangria“ či „opilá historie“.

Stejně reagovala i dcera letce generála Karla Kuttelwaschera Vee Darlington. „Můj otec bojoval za svobodu Československa a jsem rozhněvaná, že tito opilí idioti se tak chovají a zneuctívají naše předky,“ napsala k fotkám dcera Řádem Bílého lva vyznamenaného hrdiny.

Nemělo se to stát, omluvil se majitel agentury

Poté, co se na agenturu Riverside Parties obrátili potomci válečných hrdinů, zveřejnil majitel agentury Isaac Luis Ham-Rosebrock omluvu. „Fotky i chování okolo památníku bylo neuvěřitelně neuctivé a nikdy k němu nemělo dojít,“ odepsal na stížnost a zavázal se, že toto místo na Klárově z programu svých prohlídek kompletně vyřadí.

Už vloni na podobné stížnosti upozornil Pražský deník, tehdy se řešilo, že na památníku na Klárově jsou viditelné stopy po zvratcích a moči. Podle městské části Praha 1, na jejímž území okřídlený lev na podstavci stojí, se o památník prý stará a pravidelně ho čistí. Mluvčí Prahy 1 Martin Šebesta serveru Lidovky.cz řekl, že autority budou situaci okolo pomníku sledovat a ujistí se, že cestovní agentura dostála svému slibu.

Mluvčí městské policie Praha Irena Seifertová uvedla, že strážníci žádné konkrétní problémy neřeší, není podle ní možné, aby byli policisté na místě neustále. „Bohužel anonymita velkoměsta, navíc v cizí zemi, je pro některé návštěvníky Prahy impulsem chovat se nevychovaně, až arogantně,“ doplnila Seifertová.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat