Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Památník heydrichiády ‚ozdobil‘ asfaltový pruh. Rozkopanému chodníku u kostela hrdinů se diví i výsadkář

Čerstvě opravený chodník podél kostela heydrichiády v pražské Resselově ulici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerstvě opravený chodník podél kostela heydrichiády v pražské Resselově ulici. | foto: Tomáš Jirsa

PRAHA Opravy pražských komunikací nadále budí vášně. Nejnověji rozpoutala diskuzi obnova chodníku v Resslově ulici, který se táhne podél kostela sv. Cyrila a Metoděje, Národního památníku hrdinů heydrichiády. Původně dlážděná cesta byla před několika dny z poloviny zalita asfaltem. Podle Technické správy komunikací a městské části Praha 2 jde o dočasné řešení přes zimu. Na jaře by měl být chodník opět vydlážděn.

„Oprava se bohužel zpozdila proti původnímu předpokladu, a proto s ohledem na začínající zimní období byla zvolena provizorní úprava povrchu, abychom zde mohli provádět zimní úklid,“ odůvodnila krok serveru Lidovky.cz mluvčí Technické správy komunikací Praha (TSK) Barbora Lišková.

„Konečná zádlažba bude provedena po kompletním ukončení prací a v lepších klimatických podmínkách,“ doplnila posléze s tím, že se tak pravděpodobně stane až na jaře nadcházejícího roku. Vedoucí kanceláře starostky Prahy 2, Ilona Chalupská, uvedla, že zástupci městské části udělají maximum, aby se chodník vrátil do původní podoby ještě letos.

Podle Liškové ovšem opravu neprováděla TSK. Sítě pod ulicemi totiž mají jiného správce. Například Pražskou plynárenskou, pokud je pod komunikacemi umístěný plynovod, či Pražskou teplárenskou, pokud ukrývají teplovod. Tyto společnosti pak mají podmínku, že povrch, který kvůli plánované opravě či havárii rozkopou, musí dát do původního stavu. „V tomto případě je investorem společnost Pražská energetika, která zde provedla opravu svého zařízení,“ uvedla Lišková.

Dočasné řešení, které nepůsobí příliš líbivě, ovšem vyvolalo znepokojení nejen mezi Pražany. Nesouhlasí s ním ani zástupci památníku, v němž před 76 lety padla v boji sedmička československých výsadkářů, kteří se v něm schovávali před nacisty po vojenské operaci na Reinharda Heydricha.

„Samozřejmě s tím nejsem spokojený a byl bych rád, kdyby to esteticky upravili,“ řekl serveru Lidovky.cz Václav Ježek, duchovní správce kostela sv. Cyrila a Metoděje. Nad zalitím dlážděného chodníku asfaltem se na sociálních sítích podivoval i podplukovník generálního štábu a někdejší zástupce velitele 43. výsadkového praporu Ivo Zelinka.

29.října 2018 v 15:41, příspěvek archivován: 29.října 2018 v 18:05

@tomasjirsa Pro boha, proč zrovna v Resslovce! Kdo mohl o něčem takovém rozhodnout ?

Ironicky jej komentovali také ostatní uživatelé. Spekulovali třeba, že jde o cyklostezku pro koloběžky, které se v metropoli v poslední době rozmohly, či trasu pro turisty s kufry na kolečkách.

29.října 2018 v 16:50, příspěvek archivován: 29.října 2018 v 18:25

VIDEO: @rastabily @tomasjirsa @AGebrian IPR na to... https://t.co/zCGS5kbgDV

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

@rastabily @tomasjirsa @AGebrian IPR na to... https://t.co/zCGS5kbgDV

Zajímavostí je, že kvůli opravě musely z chodníku zmizet i pamětní destičky připomínající padlé parašutisty. Ty byly přitom slavnostně odhaleny teprve letos v polovině června. 

Symbol operace Anthropoid

Památník připomíná událost, k níž v pravoslavném kostele došlo 18. června 1942. Tedy necelý měsíc poté, co dvojice Jozef Gabčík a Jan Kubiš provedla vojenskou operaci na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Sedmičlenné skupině československých parašutistů včetně Gabčíka s Kubišem posloužila církevní stavba jako úkryt před nacisty.

Chrám sv. Cyrila a Metoděje v Praze.
Sama výroba přišla destiček vyšla na 110 tisíc korun, 50 tisíc korun z toho...

(Články, zajímavosti a profily osobností týkající se operace Anthropoid můžete najít ve speciálu serveru Lidovky.cz)

Operace Anthropoid

Po odhalení čelili výsadkáři mnohonásobné přesile gestapa několik hodin. Všichni nakonec přišli během statečného boje v chrámu o život. Šest jich spáchalo sebevraždu, jeden zemřel na následky utrpěných zranění.

Národní památník hrdinů heydrichiády vybudovala církev v kostele v roce 1995. Krypta, v níž zahynuli českoslovenští parašutisté, je pro pravoslavné věřící posvátným místem. Expozice věnovaná osudům těchto vojáků byla otevřena v lednu 2010.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!