Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pře s Kremlem potápí Český dům v Moskvě. Jeho budoucnost je ve hvězdách, možné je i vyvlastnění Ruskem

Český dům v Moskvě v roce 2001. foto: ČTK

Původní zpráva
Praha - Česko-ruský spor „odpálený“ ve Vrběticích může zasadit tvrdý úder i české kulturní diplomacii. A to v celém světě. Přitom jde o důležitý „měkký“ nástroj šíření dobrého jména země.
  5:00

Jenže Česká centra, jeho prodloužená ruka, léta finančně těžila z Českého domu v Moskvě. A tomu nyní odzvání. Největší areál ve vlastnictví ČR v zahraničí se ještě před dvěma lety podílel na bezmála polovině výnosů Českých center. Zvrat přišel loni s covidem. Podle informací serveru Lidovky.cz byl příspěvek Českého domu do společné kasy center už jen třetinový.

Další zářez představuje vzájemné vyhošťování lidí: povede k omezení provozu domu. Do Prahy se musel vrátit i jeho ředitel a další zaměstnanci.

Ruský prezident Vladimir Putin.

„Samozřejmě to bude mít přímý dopad na rozpočet Českých center. Výpadek se bude těžko nahrazovat. To ovšem nemůže být argument pro modifikaci našeho postupu vůči Moskvě,“ řekl serveru Lidovky.cz Petr Kolář, bývalý velvyslanec v Rusku.

Podle generálního ředitele Českých center Ondřeje Černého ale k žádné katastrofě nedojde. „Činnost center v žádném případě ohrožena není. Časy, kdy byl jejich rozpočet závislý na zisku Českého domu Moskva, jsou dávno pryč,“ uvedl pro Lidovky.cz.

Diplomaté však tvrdí, že finance budou centra muset získat od státu. 

Tisková konference k vývoji v kauze Vrbětice. Zleva ministr Kulhánek,...
Situace před Ruskou ambasádou v Praze.

Dle šéfa Českých center, příspěvkové organizace ministerstva zahraničí, sice do konce května nedojde k žádnému omezení činnosti Českého domu Moskva, připustil však, že se nynější krize v česko-ruských vztazích na chodu objektu projeví. „Jeho budoucí fungování je v tuto chvíli plné otázek, na které budeme postupně ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a zastupitelským úřadem Moskva hledat odpovědi,“ řekl serveru Lidovky.cz Ondřej Černý.

Rusko se bude snažit říct poslední slovo. Klidně mimo diplomacii, říká bezpečnostní analytik

Český dům Moskva je nejen kulturním centrem, ale poskytuje také jedinečné zázemí českému byznysu. Kreml však v minulých dnech naznačil, že by o něj Česko mohlo přijít. Respektive o pozemek, na němž budova Českého domu v Moskvě stojí. Podle diplomatického zdroje serveru Lidovky.cz je totiž ve vlastnictví Ruské federace. „Ve hře je tak vyvlastnění,“ řekl serveru Lidovky.cz diplomat. Moskva v minulých dnech ukázala prstem konkrétně na Český dům, když reagovala na požadavek vznesený vedením Prahy. Magistrát v minulém týdnu vyzval českou vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části parku Stromovka, jejž zabralo v roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy a užívá jej doposud.

Objekt je součástí sítě šestadvaceti českých center působících v zahraničí. Věcným rozsahem činností, charakterem a objemem poskytovaných služeb je však ve srovnání s ostatními pobočkami zcela ojedinělý. Vedle obecné reprezentace a popularizace České republiky je především zázemím pro dlouhodobě působící zástupce českých firem v Rusku.

Lze získat od Rusů odškodnění za Vrbětice? Podle experta to je možné, sami jsme si prý ale vyjednávání zkomplikovali

Těží i z výhod své lukrativní adresy, nachází se totiž přímo v centru Moskvy, necelé tři kilometry od Rudého náměstí a Kremlu. Kromě Českého centra v něm sídlí i vládní agentury CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism.

Otisk kauzy Karla Srby

Příspěvková organizace Česká centra spravuje Český dům Moskva od roku 2002. V minulosti se komplex v Tverské ulici dostal do povědomí veřejnosti v souvislosti s kauzou údajně nevýhodného pronájmu areálu, kvůli čemuž se ocitlo před českým soudem několik lidí v čele s někdejším generálním sekretářem ministerstva zahraničí Karlem Srbou. Žaloba je vinila z trestných činů zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku, škodu vyčíslila na částku vyšší než 26 milionů korun.

Srbu, bývalého šéfa společnosti Hotel Český dům Stanislava Breie a tehdejšího hlavního účetního moskevského komplexu Miroslava Karla pražský městský soud dvakrát nepravomocně osvobodil. Odvolací senát však oba rozsudky zrušil a případ vrátil k projednání. Do konečného verdiktu však soudní proces nedospěl, na kauzu se totiž vztahovala amnestie prezidenta Václava Klause z ledna 2013.

Český dům v Moskvě

  • Jde o rozsáhlý stavební komplex, stojí zhruba půl kilometru od budovy českého velvyslanectví v Moskvě. Představuje největší areál ve vlastnictví České republiky v zahraničí.
  • Dostavěn byl v roce 1986. Vytváří zázemí pro české exportéry. Po rozdělení Československa přešel do majetku ČR. Kromě obchodu slouží i k propagací české kultury v Rusku.
  • Disponuje 122 kancelářemi, 131 byty a 87 hotelovými pokoji, nabízí také konferenční místnosti, salonky, business centrum, jsou v něm restaurace, pivnice, bar, tělocvična, posilovna či sauna.