15. října 2016 9:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový prezidentský kandidát? Předseda Akademie věd Jiří Drahoš zkusí boj o Hrad

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 25Diskuse
Předseda Akademie věd Jiří Drahoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Akademie věd Jiří Drahoš. | foto: Lidové noviny

PRAHA Do zástupu vyzyvatelů prezidenta Miloše Zemana se podle informací LN přidá i nynější předseda Akademie věd ČR – profesor Jiří Drahoš, úspěšný chemik.

Na jaře mu totiž skončí druhý mandát ve vedení této elitní instituce. O půlnoci byly uzavřeny nominace na jeho nástupce; jedinou kandidátkou na šéfku Akademie je takřka jistě profesorka Eva Zažímalová, již navrhlo 40 ústavů.

„Jiří (Drahoš) to zkusí. Myslím, že to během podzimu veřejně oznámí,“ říká zdroj LN z vědcova nejbližšího okolí. Sám Drahoš nyní pobývá soukromě v zahraničí a s médii nekomunikuje.

Jeho zájem o kandidaturu však dokládají i další dva důvěryhodné zdroje, a navíc i hlasy mimo výzkumné prostředí. Podpořit sedmašedesátiletého Drahoše mohou třeba lidovci. „Počkáme, až se oficiálně přihlásí všichni kandidáti na prezidenta, a pak budeme zvažovat, kdo je nám hodnotově nejbližší – pokud tedy nebude kandidovat Petr Pithart,“ řekl LN Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL a vicepremiér pro vědu. Expremiér a lidovec Pithart totiž ve čtvrtek pro MF DNES řekl: „Zvážím, mám-li (kandidaturu) zvažovat.“

Drahošovy kvality Bělobrádek uznává. „Byl by jistě kvalitním kandidátem. Je to člověk s rozhledem, znalostí jazyků a s výkonem manažerských i protokolárních záležitostí. Ale vyčkejme,“ dodal.

Podobně reagoval i Miroslav Kalousek, šéf TOP 09, jež mívala k Akademii věd blízko: „Vyjadřuji se pouze k vyhlášeným kandidaturám. Spekulace nekomentuji.“

Pětiletý Zemanův mandát vyprší v březnu 2018; prezident zatím nepotvrdil, zda bude post obhajovat. O nástupnictví se ale opatrně hlásí čím dál více lidí: například textař Michal Horáček či senátor Zdeněk Škromach. Kandidaturu nevyloučili kněz Tomáš Halík, Vladimír Dlouhý, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil či ekonom Jan Švejnar.

  • 25Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz