26. března 2018 12:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předseda Nejvyššího soudu podal kárnou žalobu na soudkyni, která měla blízko k Peltovi

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal podal kárnou žalobu na soudkyni Sylvu Mašínovou, kterou policie prověřovala kvůli stykům s někdejším fotbalovým bossem Miroslavem Peltou. „Mohu potvrdit, že kárná žaloba dorazila k Nejvyššímu správnímu soudu ve středu 21. března 2018. Navrhovatelem je předseda Nejvyššího soudu,“ potvrdila LN Sylva Dostálová, mluvčí Nejvyššího správního soudu.

Styky soudkyně s Peltou se údajně zabývala Národní centrála proti organizovanému zločinu. Ta měla odhalit její blízké vztahy s fotbalovým bossem.

Pelta si měl údajně Mašínovou předcházet VIP vstupenkami na fotbalové zápasy či permanentkami do lyžařského areálu. Podle vyšetřovatelů trval blízký vztah Pelty s Mašínovou několik let. Z policejního spisu údajně vyplývá, že si dvojice velmi často telefonovala.

Na jaře 2016 rozhodla Mašínová spor ve prospěch místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbera, blízkého spolupracovníka Miroslava Pelty. Soudkyni bylo následně nadřízenými orgány vyčítáno, že se z rozhodování sama nevyloučila pro podjatost. Předseda Nejvyššího soudu však důvod podání žaloby konkretizovat nechce.

„Potvrzuji, že předseda kárnou žalobu podal. Nejvyšší soud, a tedy i jeho předseda, však obecně dodržuje pravidlo nehovořit do médií o podrobnostech v aktuálně rozhodovaných, tzv. živých věcech. Důvodem je ochrana osobních (citlivých) údajů a právo na spravedlivý proces,“ napsal LN Petr Tomíček, tiskový mluvčí Nejvyššího soudu.

Šámal nechtěl ani specifikovat, jaký kárný postih pro Mašínovou navrhuje. Nejtvrdším možným je zbavení taláru.

Trénink české reprezentace (Miroslav Pelta).
Nad Miroslavem Peltou jako by se stahovala mračna.

Bývalý šéf českého fotbalu Pelta čelí od loňska trestnímu stíhání kvůli ovlivňování sportovních dotací z ministerstva školství. Měsíc strávil ve vazbě, odkud rezigoval na funkci předsedy FAČR. Pelta si podle policistů zmanipulovanými dotacemi upevňoval vliv ve fotbalovém prostředí a k tomu získával sponzory pro „svůj“ jablonecký klub.

Kriminalisté v kauze stíhají také bývalou náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou, někdejšího ředitele ministerského odboru Zdeňka Břízu, předsedu České unie sportu (ČSU) Miroslava Janstu a generálního sekretáře unie Jana Boháče. Obviněny jsou i dvě právnické osoby, FAČR a ČSU.

Kárné žaloby na soudce řeší specializované senáty na půdě Nejvyššího správního soudu. Případ Mašínové bude projednávat kárný senát v čele s Karlem Šimkou, soudcem Nejvyššího správního soudu. Stejný senát rozhoduje i o kárných provinění soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Heleny Králové, známé z kauzy Nagygate. Podání kárné žaloby na Mašínovou již dříve avizoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!