Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Převoz těhotné ženy zdraví dítěte neovlivnil, uvedla v prohlášení Královéhradecká nemocnice

Záchranná služba- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranná služba- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

Hradec Králové Transport ženy před porodem v pardubické nemocnici neměl na poškození zdraví dítěte vliv, uvedla v prohlášení Fakultní nemocnice Hradec Králové. Hradecká nemocnice rodičku nemohla přijmout, protože měla kapacitu porodních lůžek i boxů zaplněnou. Případ děvčátka, které se narodilo v červnu v Pardubicích a zřejmě kvůli chybě lékařů zůstane postižené, vyšetřuje policie pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Vzhledem k nepřesným a zavádějícím informacím považuje fakultní nemocnice za nezbytné upřesnit některé základní údaje, píše královéhradecká nemocnice. V prohlášení uvedla, že pževoz pacientky z místa bydliště do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a z ní přímo do nemocnice v Pardubicích trval podle údajů zdravotnické záchranné služby celkem 51 minut a byl v délce 54 kilometrů.

„Pardubická nemocnice disponuje kvalitní porodnicí s perinatologickým centrem a podle nám dostupné zdravotnické dokumentace byly všechny informace o zdravotním stavu matky dostupné, včetně údaje o přítomnosti kolonizace streptokokem,“ uvedla královéhradecká fakultní nemocnice.

Rodičku v 33. týdnu těhotenství nejprve odmítla přijmout nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, která na takto předčasné porody není zařízena. Poté ji odmítla pro plnou obsazenost přijmout nemocnice v Hradci Králové. Až v Pardubicích žena porodila děvčátko, které ale zřejmě kvůli pozdnímu podání antibiotik proti nákaze streptokokem utrpělo trvalé poškození zdraví.

„Je běžnou praxí, že v těchto případech (naplnění kapacity) jsou rodičky převáženy přímo do pardubické nemocnice. Stejně postupuje pardubická nemocnice v případě obsazení svých kapacit,“ uvedla nemocnice v Hradci Králové.

Z jejího vyjádření také vyplynulo, že žena po příjezdu do nemocnice v Pardubicích porodila v ranních hodinách holčičku s dobrou poporodní adaptací. Sedmnáct hodin po porodu bylo již dítě v kritickém stavu a na žádost pardubických lékařů si jej převzala hradecká nemocnice. „Okamžitě jsme vyslali náš speciálně vybavený převozový vůz a dítě s plně zajištěnou intenzivní péčí jsme převzali na JIP novorozeneckého oddělení naší fakultní nemocnice,“ uvedla královéhradecká nemocnice.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) svolal kvůli případu na čtvrtek do Pardubic schůzku, které se zúčastní také zástupci hradecké nemocnice.

Kvalitu péče v porodnici a na novorozeneckém a dětském oddělení pPardubické nemocnice má prověřit ministerská kontrola. Vyšetřovací komise ministerstva zdravotnictví také prošetří pohyb pacientky zdravotnickým systémem. V pondělí přišla v souvislosti s případem o místo ředitelka Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánka Fraňkovou. Minulý týden kvůli případu lékaři a primář novorozeneckého oddělení dostali výtky.

Pardubická nemocnice také čelí obvinění kvůli pooperačním komplikacím malého chlapce v roce 2017, který následně zůstal v takzvaném bdělém komatu.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...