21. října 2019 20:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident dostal v nemocnici infuze. ‚Je to praxe u oslabených pacientů,‘ říká jeho bývalý lékař

Prezident Miloš Zeman opustil po čtyřech dnech Ústřední vojenskou nemocnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman opustil po čtyřech dnech Ústřední vojenskou nemocnici. | foto: ČTK

PRAHA „Vždycky jsme měli námitky k tomu, že se prezident moc nepohybuje,“ říká o zdraví hlavy státu Miloše Zemana někdejší šéf jeho lékařského konzilia Martin Holcát. Exministra zdravotnictví úřednické vlády premiéra Jiřího Rusnoka LN oslovily, aby okomentoval vyjádření Ústřední vojenské nemocnice, v níž Zeman minulý týden strávil čtyři dny. Při té příležitosti lékaři připustili, že je prezident dlouhodobě přetěžován.

„Vezměte si, jak náročný je jeho program. Jen ty náročné cesty do Číny, časový posun. Přiletí a hned jde na další akci. I když ho vozí autem, stejně je to fyzické i psychické vyčerpání značné,“ popsal Holcát.

Právě odpočinkem před dalším náročným programem Hrad oficiálně odůvodnil Zemanovu náhlou čtyřdenní hospitalizaci. Kolem „rekondičního pobytu“ se okamžitě vyrojila řada spekulací.

Miloš Zeman dorazil do Střešovické nemocnice
Prezident Zeman dorazil na rekondiční pobyt do Střešovické nemocnice.

Podle Holcáta však Zemana skutečně čeká další porce nadměrné zátěže. Blíží se 28. říjen a s ním tradiční maraton ceremonií spojených s oslavami výročí vzniku republiky. „Párkrát jsem na těch oslavách byl jako pasivní divák. Náročné to určitě je. Dokonce i pro ty oceňované. Do toho tam prezident mluví... Celá ta ceremonie určitě zátěž je, nepochybně,“ uvedl Holcát.

Infuze jak po operaci

A jak tedy číst vyjádření nemocnice, která hovořila o rehabilitacích a pohybových stereotypech hlavy státu? Už během prvního roku, kdy byl Zeman ve funkci, bylo ustaveno lékařské konzilium. V jeho čele stanul právě někdejší ministr zdravotnictví. Prezident si tehdy zranil koleno a tým lékařských odborníků mu radil, aby se hýbal. Jen tak si může odlehčit od nepříjemných projevů spojených s neuropatickým onemocněním nohou.

„Byl by schopen se zlepšit, kdyby víc chodil a cvičil. Je potřebná intenzivní rehabilitace, ale tu se člověk nejdříve musí naučit. Předpokládám, že v ÚVN mu tedy nejprve ukázali, co by měl dělat,“ zmínil Holcát.

Samotná neuropatie způsobená cukrovkou se zlepšit nemůže. Zeman však cvičením posílí svaly, čímž by aspoň zčásti omezil problémy, které má s chůzí i udržením rovnováhy.

Prezident byl v nemocnici za poslední týdny už poněkolikáté. Při předchozím pobytu, stejně jako při tom v minulém týdnu přiznal, že od lékařů dostává infuze.

„Podávají se vitamíny, klidně i bílkoviny. Prostě intenzivní výživa. Je to běžná praxe po operacích nebo u oslabených či dehydrovaných pacientů,“ uvedl bývalý ministr.

Jím vedené konzilium vzniklo v roce 2013 poté, co si Zeman po pádu poranil koleno. Skupina lékařů se dnes ale neschází. O prezidenta se stará tým zmíněné ÚVN.

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Adecco spol. s r.o.
Samostatný inženýr kvality (m/ž)

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč