Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident Zeman podpořil armádní rozpočet v současné podobě, oznámil ministr Metnar

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). | foto: ČTK

Praha Prezident Miloš Zeman podpořil návrh rozpočtu ministerstva obrany na příští rok v současné podobě. Po schůzce na Pražském hradě to uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Vyjádření ministra sdělil jeho mluvčí Jan Pejšek. O výši rozpočtu ministerstva obrany se vedou spory.

 Komunisté, kteří tolerují vládu ANO a ČSSD, podmiňují podporu celému státnímu rozpočtu snížením obranného rozpočtu o deset miliard. Premiér Andrej Babiš (ANO) i Metnar to opakovaně odmítli. Vláda chce ministerstvu obrany na příští rok dát 85,4 miliardy korun.

„Pana prezidenta jsem detailně informoval, proč potřebujeme rozpočet pro příští rok udržet ve výši schválené vládou. Vysvětlil jsem mu, že by škrt deseti miliard narušil modernizaci armády a probíhající strategické projekty,“ uvedl Metnar. „Zároveň jsem seznámil prezidenta s tím, jak při modernizaci armády využíváme potenciál českého obranného průmyslu. Závěr schůzky je ten, že pan prezident návrh rozpočtu v současné podobě podpořil,“ dodal.

Zeman se v úterý zúčastnil velitelského shromáždění české armády, kde se vyslovil pro její modernizaci. Za podmínku označil zapojení českého obranného průmyslu a nákup moderních zbraní.

Ministerstvo obrany chce příští rok podepsat tři významné zakázky za celkem 68 miliard korun na nákup nových děl, protiletadlového kompletu SHORAD a 210 pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Poslední projekt bude největší vojenskou zakázkou v moderní historii armády, ministerstvo za BVP zaplatí více než 50 miliard korun.

Organizace Transparency International (TI) ve středu vyzvala Metnara, aby se zavázal, že zakázka bude skutečnou prioritou pro akviziční činnost ministerstva obrany. TI připomněla, že obrana chtěla smlouvu původně podepsat již letos. V tiskové zprávě se organizace podivila nad odložením zkoušek nabízených strojů od tří výrobců kvůli situaci kolem epidemie koronaviru. Je podle ní s podivem, že ministerstvo nedokáže podmínky pro největší zakázku zajistit. Zároveň TI uvedla, že kvůli zpoždění zakázky bude muset obrana nakoupit náhradní díly pro nyní využívanou techniku za stovky milionů korun.

Podle Pejška má posun harmonogramu projektu objektivní příčiny a české závazky v NATO neohrozí, sdělil, že říjnové měsíční zkoušky nabízených BVP nebylo možné během druhé vlny epidemie uskutečnit. „Takových zkoušek se účastní desítky osob z resortu ministerstva obrany i od dodavatelů, bylo by to rizikové a v průběhu testování by nebylo možné dodržet příslušná epidemiologická opatření,“ uvedl. Testování je nyní plánováno na začátek roku. Dodal, že cílem ministerstva je podpis smlouvy do poloviny roku, tedy ještě během mandátu současné vlády. Nákup náhradních dílů podle mluvčího se zpožděním zakázky nesouvisí. „Musely by se kupovat tak jako tak. Než vojáci dostanou nová BVP, musí cvičit a udržovat bojeschopná ta stávající,“ uvedl. Dodávky nových strojů jsou plánovány na léta 2022 až 2027. Za náhradní díly by ministerstvo podle předpokladů mělo zaplatit desítky milionů korun, dodal.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...