Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

VIDEO: Zemanův výslech v kauze MUS narušil výtržník. Domáhal se zastání kvůli odebrání dětí

Výslech prezidenta Miloše Zemana narušil výtržník, který se dožadoval zastání kvůli odebrání dětí. foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Prezident Miloš Zeman ve středu při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví. Obžaloba tvrdí, že manažeři MUS stát při prodeji podvedli, protože Zemanův kabinet nevěděl, že skutečným nabyvatelem akcií firmy budou právě oni.
  12:14aktualizováno  15:35

Zeman vypovídal prostřednictvím videokonference. V okamžiku, kdy mu kladli své dotazy obhájci obžalovaných, narušil výslech muž, který vtrhl do jednací síně. Po prezidentovi chtěl zastání v případu svých odebraných dětí a hlasitě křičel. Soudkyně ho marně několikrát vyzývala, aby odešel. Nakonec ho vyvedla justiční stráž. Zeman na muže nereagoval a poté, co se mu soudkyně za přerušení omluvila, pokračoval v několikahodinové výpovědi. Později odmítl nabídku soudkyně na přestávku, při přehrávání zvukového záznamu z příslušného jednání vlády si ale s povolením soudu zapálil cigaretu.

Později Zeman odmítl nabídku soudu na přestávku. Při přehrávání zvukového záznamu z příslušného jednání vlády si ale s povolením předsedkyně soudního senátu zapálil cigaretu a kouřil i po zbytek výslechu. Jeho výpověď trvala téměř tři hodiny.

Zemanova sociálnědemokratická vláda odsouhlasila prodej 46procentního podílu v MUS firmě Investenergy jednomyslně, a to za 650 milionů korun. Podle státního zástupce při tom manažeři podvedli stát nejméně o 3,2 miliardy korun a za akcie zaplatili penězi z MUS, kterou skrytě ovládli.

Zemanův spojenec získal vlivný post. Bývalý ministr a velvyslanec Podivínský je náměstkem Benešové

„Podaná nabídka byla jediná a nabídnutá cena byla vyšší než cena akcií MUS na burze,“ shrnul okolnosti hlasování Zeman, který vypovídal prostřednictvím videokonference. „Důvod prodeje byl velmi prostý: jakmile neměl stát většinu ve společnosti, hrozilo nebezpečí, že mohl být kdykoliv přehlasován na valné hromadě a podobně. Z tohoto důvodu bylo daleko lepší ten menšinový podíl privatizovat,“ vysvětlil.

Výpověď svědka prezidenta Miloše Zemana přerušil muž, který se dožadoval (asi)...
Prezident Miloš Zeman vypovídá u soudu.

„Z hlediska informací, které jsme měli k dispozici, to bylo správné, ziskové rozhodnutí s dvacetiprocentní ziskovou marží. (...) Stát si podíl mohl nechat, ale byl by mu naprosto k ničemu. Samozřejmě, že si ho nechtěl nechat. K čemu by mu byl?“ pokračoval Zeman.

„MUS podle mého názoru nikdy nebyla strategickou společností, byla prostě jednou ze společností těžících uhlí,“ podotkl prezident. „Vláda rozhodovala jednomyslně – znamená to, že nikdo z členů neměl pochybnosti. Při privatizacích bankovního sektoru bývala daleko složitější a náročnější jednání, ale toto nebyl tento případ;“ řekl.

Uvedl také, že na detaily si nevzpomíná, protože jeho vláda řešila řadu privatizačních kauz. „Moje vláda byla poněkud zdrženlivější ve srovnání s předchozí vládou, kdy se privatizovalo téměř vše,“ poznamenal.

O tom, kdo stál za firmou Investenergy a provázanými společnostmi, Zeman podle svých slov nevěděl. „Ani jsem to nemohl vědět. Vláda není detektivní kancelář,“ řekl. „Nikdo z nás neměl žádný zásadní důvod dívat se na podrobnosti v té firmě. My jsme byli rádi, že se jí zbavíme, protože tam byl ten minoritní podíl. A nic víc,“ pokračoval.

Na dotaz soudkyně Zeman odpověděl, že neměl informaci ani o tom, že by se nákupy akcií MUS dělaly z prostředků této společnosti.

Obžalovaní Antonio Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš a Oldřich Klimecký se hájí tím, že vláda věděla, komu podíl prodává, respektive ji to nezajímalo, protože se stát chtěl svého podílu v MUS zbavit.

Koláček s Divišem ve středu Zemanovi za jeho výpověď poděkovali. Podle nich podpořila jejich verzi. „Chtěl bych poděkovat i rozhodnutí vaší vlády v té době - umožnila konsolidaci akcií, velmi rychlou restrukturalizaci. Pomohli jste nám také při těch krizových akcích, kdy probíhaly stávky horníků na dolech,“ řekl Zemanovi Koláček. „Děkuji za velice významné informace a potvrzení spousty tvrzení, které my tady zastáváme,“ přidal se Diviš. „Naprosto rozumím tomu, že pro vládu existovala v této situaci jediná možnost - prodej. Kriminalizace této obchodní transakce, která probíhá už 20 let, není naprosto na místě,“ zdůraznil.

V kauze skrytého ovládnutí Mostecké uhelné vypovídali exministři Zemanovy vlády Kužvart a Kavan

Soud chtěl před Zemanem vyslechnout na dálku také exministra obrany Vladimíra Vetchého. Po několika minutách se ale hovor z Brna přerušil kvůli výpadku napájení jednoho z centrálních videokonferenčních serverů, které provozuje ministerstvo spravedlnosti. Nebylo tak ani zřejmé, zda se soudu podaří spojit s Hradem. Soud přitom v minulosti musel kvůli koronavirové situaci rušit už dva termíny výslechu, které si se Zemanem dohodl. Videohovor se nakonec podařilo uskutečnit přes záložní platformu skype.

U pražského městského soudu vypovídalo už několik ministrů Zemanova kabinetu. Exministr průmyslu Miroslav Grégr, který prosadil přímý prodej státního podílu místo soutěže, například uvedl, že nevěděl o souvislosti mezi Investenergy a obžalovanými manažery. Připustil ale, že v kuloárech nebylo žádným tajemstvím, že management MUS usiluje o výhradní vlastnictví firmy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!