6. dubna 2017 21:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident zřejmě odvolá velvyslance Borůvku ze Švýcarska

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Odvolaný český velvyslanec Karel Borůvka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvolaný český velvyslanec Karel Borůvka. | foto: MZV

PRAHA Prezident Miloš Zeman zřejmě odvolá Karla Borůvku z funkce velvyslance ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Řekl to ve čtvrtek v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. Velvyslance už ministr zahraničí Lubomír Zaorálek stáhl z Bernu do Prahy kvůli tomu, že Borůvkova žena Alena veřejně útočila na zaměstnance ministerstva, novináře či úředníky.

Jednání Borůvkové ve čtvrtek kritizoval i prezident, který jako jediný může velvyslance odvolat z funkce. ́

„Sdílím názor, že manželka velvyslance nese odpovědnost za prestiž své země tam, kde působí. A pokud manželka dělá ostudu, pak ostudu dělá i velvyslanec,“ uvedl Zeman v televizi. Borůvka už dříve řekl Lidovým novinám, že komunikace jeho ženy, která je soukromou osobou, je jejím osobním právem.

Alena Borůvková útočí například na sociální síti twitter na Zaorálka a další politiky, státní úředníky a novináře. Na twitter píše i desítky hanlivých příspěvků denně, v některých případech jde o osobní a vulgární urážky. Ministr zahraničí kvůli tomu už v minulosti s Borůvkou opakovaně mluvil. Borůvka a jeho manželka jsou stejně jako Zaorálek členy ČSSD, Borůvková v minulosti neúspěšně kandidovala na místopředsednický post ve straně. Do loňského května sama působila v české diplomacii.

Borůvka byl nedávno ministerstvem zahraničí stažen na neupřesněnou dobu z Bernu

Do České republiky se musí vrátit do konce dubna, ačkoli standardní čtyřleté působení velvyslanců mu vyprší až v létě příštího roku. „Je naprosto nepřípustné, aby někdo v podobné pozici dlouhodobě v mailech, SMS či na sociálních sítích útočil nejen na zaměstnance ministerstva, ale i na řadu dalších osob ve veřejném prostoru - novináře, úředníky,“ napsal k tomu Zaorálek na twitteru.

Lidé se prý na něj obraceli, aby situaci řešil. „Během posledního roku jsem se s velvyslancem Borůvkou několikrát setkal a snažil se mu vysvětlit, že situace je vážná a že je třeba, aby hlavně on sám začal jednat. Nestalo se ale nic a vše pokračovalo dál,“ doplnil ministr.

ČTK
  • 5Diskuse

Najdete na Lidovky.cz