4. dubna 2017 10:57, aktualizováno  11:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odvolám se, tvrdí Borůvka. Ministerstvo vnitra ale stížnost zatím neobdrželo

Odvolaný český velvyslanec Karel Borůvka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvolaný český velvyslanec Karel Borůvka. | foto: MZV

PRAHA Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký dosud nedostal žádnou stížnost od velvyslance ve Švýcarsku Karla Borůvky proti jeho stažení z diplomatické mise. V úterý to sdělilo ministerstvo vnitra. Borůvka jako velvyslanec spadá pod služební zákon, proti stažení ze Švýcarska se chce odvolat.

Informoval o tom server iDnes.cz. Záležitost by pak musel řešit právě Postránecký.„Sekce pro státní službu v této věci žádné podání neobdržela,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová. Pokud Borůvka podá odvolání, musí to podle ní udělat u státního tajemníka na ministerstvu zahraničí. „Ten pak má třicetidenní lhůtu pro postoupení odvolání nadřízenému služebnímu orgánu, náměstkovi (ministra vnitra) pro státní správu,“ doplnila.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) rozhodl o stažení Borůvky kvůli jednání jeho ženy Aleny. Podle ministra je nepřípustné, aby manželka velvyslance útočila v e-mailech a na sociálních sítích na zaměstnance ministerstva, novináře nebo úředníky.

Zaorálek přitom upozornil, že manželka velvyslance není zcela soukromou osobou. Také ona reprezentuje Česko a je v podstatě součástí diplomatického sboru, protože velvyslanec na ni pobírá příspěvek k platu, uvedl ministr o víkendu na twitteru.

04.dubna 2017 v 10:29, příspěvek archivován: 04.dubna 2017 v 11:00

Všude na světě se výměny na postech velvyslanců konají až PO VOLBÁCH. Zaorálek se nechová profesionálně a navíc nedrží dohody a lže. @mzvcr

Borůvka byl ze Švýcarska stažen do ústředí podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové na dosud neupřesněnou dobu. Vedení diplomatické mise dočasně převzal jeho zástupce Pavel Bednář.

Formálně Borůvka velvyslancem ve Švýcarsku, do jehož působnosti spadá i zastupování české diplomacie v Lichtenštejnsku, zůstává. Z funkce ho může odvolat pouze prezident republiky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz